Varianta 32

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 32

Mesajde kemell pe Dum Apr 20, 2008 11:38 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 032
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Abia se trezeau din adormire,
Legănarea de frunze abia începea,
Clocotitoarele valuri ale pădurii
loveau digul pieptului meu,
talazuri creşteau.
Ce mare furioasă! Şi valurile
Ce sălbatece creste aveau.
Tu Dimineaţă, Zeiţă
Frumoasă cum nu ştiu a spune,
Nu-mi da nici boarea prielnică,
Nu-mi da nici vântul prea lin
pe marea pădurii.
Nici busola şi nici crucifixul nu-mi da.
Nici ţărmuri nu vreau,
nu vreau să ajung undeva.
Doar uitarea,
De mine să uit,
Să mă pierd pe clocotitoarea, marea pădurii.
(Emil Botta, Marea)

1 Transcrie, din textul dat, două cuvinte care aparţin câmpului semantic al naturii. 2 puncte
2 Precizează rolul cratimei în versul „nu-mi da”. 2 puncte
3 Alcătuieşte două enunţuri prin care să ilustrezi omonimia cuvântului mare. 2 puncte
4 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
5 Transcrie două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Explică rolul acumulării negaţiilor în a doua parte a poeziei. 4 puncte
7 Exprimă-ţi opinia despre metafora cu valoare de simbol „marea pădurii". 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, primele cinci versuri, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei. 4 puncte
Avatar utilizator
kemell
Administrator
 
Mesaje: 165
Membru din: Sâm Apr 19, 2008 3:52 pm

Re: Varianta 32

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:30 pm

1. ,,frunze”; ,,valuri”
2. Cratima folosită în construcţia ,,nu-mi da” are rolul de a marca elidarea vocalei ,,î” din forma pronominală ,, îmi’.
3. Am fost la mare. (substantiv)
Parcul acela este mare. (adjectiv)
4. teme/motive literare: marea, valuri, uitarea,
5. pronume şi adjective pronominale la persoana I („mi”, „meu”, „mă”); verbe la persoana I („nu ştiu”, „nu vreau”, „să uit”)
6. În partea a doua a poeziei se remarcă acumularea de negaţii pentru a sublinia necesitatea liniştii şi a uitării la care aspiră eului liric. Astfel, prin utilizarea adverbelor negative („nu”, „nici” – valoare adjectivala) ideea de singurătate şi de întoarcere către sine este foarte bine evidenţiată.
7. Prin intermediul metaforei cu valoare de simbol marea este asociată cu imaginea pădurii, stabilindu-se o analogie între sunetul produs de valurile „clocotitoare” şi foşnetul frunzelor. Sintagma este folosită de doua ori pe parcursul textului, o data la mijloc şi o data în finalul poeziei, astfel fiind accentuată asemănarea şi realizându-se o simetrie a textului.
8. Incipitul poeziei reprezintă trezirea din somnolenţă a unor forţe interioare care până acum parcă nu s-au manifestat. Pentru a marca gradaţia ascendentă a agitaţiei interioare sunt folosite figuri de stil, precum epitetul în inversiune (,,clocotitoare valuri’’), metafora(,,digul pieptului meu’’), dar şi diferite tipuri de imagini artistice vizuale sau auditive („legănare de frunze”, „valuri…loveau”, „talazuri creşteau”). Gradaţia este marcată şi de verbele folosite, trecându-se de la ,,se trezeau’’ şi ,,abia începea’’, la ,,loveau’’ şi ,,creşteau”. Imperfectul, timp verbal care exprimă o acţiune începută în trecut fără a se preciza momentul încheierii acesteia, face trimitere la faptul că odată ce au ieşit din starea de latenţă forţele interioare nu mai pot fi stăvilite, continuând să-şi facă simţită prezenţa permanent.
9. Titlul este reprezentat de un substantiv articulat hotărât – marea – care denumeşte metafora centrală a textului, ,,marea pădurii”. Astfel, titlul sugerează asemănarea evidentă în percepţia eului liric dintre freamătul pădurii şi clocotul mării, metafora amintită fiind explicitată pe parcursul textului liric.
(Corina Angheloiu, 12 E; coord. prof. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]