bac 2010

bac 2010

Mesajde vio violeta pe Lun Sep 28, 2009 4:06 pm

Cele trei comptente sunt sau nu sunt in cele din urma eliminatorii ? :) :roll: :ugeek: :)
vio violeta
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 28, 2009 4:00 pm

Re: bac 2010 Cele 3 competente de la probele orale

Mesajde adriana2009 pe Lun Sep 28, 2009 6:45 pm

Din ce a declarat ministrul Boc la conferinta de presa cand au aprobat noul cod al educatiei se intelege ca: trebuie sa participi la cele 3 competente obligatoriu. De promovat se promoveaza cu calificativul: slab, bun, foarte bun. Acuma daca cineva, ia la o competenta, calificativul slab, cred ca tot intra in examen. Voi ce intelegeti?

Declaratia de presa a lui Emil Boc: ..Spun c-am simplificat, pentru că, în raport cu ceea ce exista până acum, când elevii de liceu trebuiau, la sfârşitul clasei a XII-a, să susţină foarte multe probe într-un interval foarte scurt de timp, am decis ca celelalte competenţe pe care le solicităm şi care se vor măsura prin certificate de competenţă să fie desfăşurate pe parcursul clasei a XII-a. Asta ce înseamnă? Că, pe parcursul clasei a XII-a, elevii vor avea de obţinut trei certificate de competenţă: un certificat de competenţă în limba română, un certificat de competenţă într-o limba străină şi un certificat de competenţă în abilităţi digitale - utilizarea calculatorului. Vreau să ştiţi că aceste competenţe se vor măsura prin calificative de la slab la foarte bine şi ele sunt obligatorii de obţinut pentru a putea ajunge la proba scrisă. Dar cât scrie în certificatul de competenţă foarte bine, satisfăcător sau o altă formulă îi va servi elevului la angajare, dovedind abilităţile pe care le are cu privire la utilizarea unei limbi străine sau de folosire a calculatorului. Am luat această decizie pentru că am observat, pe de o parte încărcarea suplimentară a elevului la sfârşitul anului cu foarte multe materii. În al doilea rând, la probele orale pe care le susţineau elevii în cadrul examenului de bacalaureat s-a observat că toţi primeau note bune sau foarte bune şi se distorsiona practic examenul. De aceea, pe de o parte, am stabilit ca aceste competenţe să fie evaluate pe parcursul anului şcolar, iar la sfârşitul clasei a XII-a să fie trei probe scrise. Fac precizare că cei care au certificate de competenţă într-o limbă de circulaţie recunoscută la nivel internaţional sau un certificat de utilizare a calculatorului, li se echivalează, li se recunoaşte, şi nu trebuie să mai susţină asemenea probe pentru că li se recunoaşte competenţa într-o limbă de circulaţie internaţională sau competenţa în utilizarea computer-ului. Dacă pe parcursul anului dobândesc asemenea certificate, ele sunt practic recunoscute. Pe această cale, facem trecerea la dimensiunea europeană a evaluării competenţelor pe care elevul trebuie să le aibă la sfârşitul ciclului liceal, bazat pe competenţe, pe cele opt cheie existente la nivelul Uniunii Europene.
adriana2009
Moderator
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Iun 13, 2009 10:50 am

Re: bac 2010

Mesajde anghel.m pe Sâm Oct 17, 2009 3:04 pm

Nu conteaza rezultatul la proba orala, atata timp cat esti prezent.
anghel.m
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 7:13 pm

bac 2010 pt cei din serie anterioara

Mesajde Larisa24 pe Vin Dec 04, 2009 11:19 am

Buna,am terminat liceul acxum 2 ani,am picat la matematica si m-am gandit sa-l dau anul acesta(2010)...insa am o pb,sunt inscrisa la o postliceala si am depus acolo diploma de 12 clase si foaia matricola!!!cum fac sa ma inscriu pt bacalaureat pt ca stiu ca se cere la inscriere???imi poate zice careva??ms
Larisa24
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 04, 2009 11:15 am

Re: bac 2010

Mesajde adriana2009 pe Vin Dec 04, 2009 4:40 pm

mergi la secretariat si le ceri diplomele, daca nu ti le da atunci le spui sa ti le dea pentru cateva minute si mergi sa le legalizezi la un notar. Dar ar trebuii sa ti le elibereze.
adriana2009
Moderator
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Iun 13, 2009 10:50 am

Re: bac 2010

Mesajde africanu pe Mar Iun 22, 2010 12:22 pm

DC se face diferenta asta? La mate se da pe caprarii M1-1 M1-2 M1-3 si la romana nu? eu va asigur ca la profil de matematica_informatica(cum sunt eu) nu se face la fel de multa romana ca la filologie sau stiu eu ce alt profil...dar pentru cei de la filo este matematica M1-3 ..Dc trebuie cei real sa invete romana la fel de mult ca cei de la uman si cei de la uman nu truie sa invete la fel matematica? Raspuns: pentru ca traim intr'o tara in care fiecare face ce vrea, ministrul invatamantului nu a facut nimic decat sa ne abureasca mintile tot anul si am aflat deabia in februarie cum dam si noi bac-ul si acuma se asteapta de la noi marea cu sarea , o sa pice f multi anul acesta...sincer mie sila de tara in care traiesc si de cei care o conduc. Scuzati-mi greselile de tipar din textul de mai sus dar nu mai pot cu tara asta si cu sistemul asta infect!
africanu
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:16 pm

Re: bac 2010

Mesajde africanu pe Mar Iun 22, 2010 12:25 pm

Pardon pentru iesirea de mai sus... defapt iubesc tara asta....ASTAAA MERITAM nu e vb doar de bac de tot ce se intampla! CU bine
africanu
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 22, 2010 12:16 pm

bac 2010

Mesajde nancy pe Mar Iun 22, 2010 8:03 pm

fratilor ce opere credeti ca pica la subiectul 3 la romana?credeti ca pica poezia?sau baltagul sau poare moara cu noroc sau chiar Maitreiy ;)
nancy
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 22, 2010 7:48 pm

Re: bac 2010

Mesajde dayanadia pe Joi Iun 24, 2010 1:09 pm

eu cred ca anu asta pica la primul subiect un text epic.si la 3 poezie
dayanadia
Elev
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 11:05 am

Re: bac 2010

Mesajde mayanna91 pe Joi Iun 24, 2010 7:22 pm

nu stiu de ce, dar presimt ca ne va pica poezie sau moara cu noroc :D daca va pica poezie, sunt terminata pt ca nu le pot invata, nu-mi plac, prefer de 1000 de ori un roman sau o nuvela ori basmul :D
Apropo :D exista cineva care sustine anul acesta examenul de bacalaureat la SOCIOLOGIE la ultima proba??? :-s
sau cunoaste cineva vreo persoana care da socio la bac cu care m-as putea consulta??? :-s
multumesc anticipat! :)
mayanna91
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 24, 2010 10:56 am
Locaţie: Baicoi

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Intrebari legate de examenul de bacalaureat 2010

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]