Oare ce pica la subiectul 3????????

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde Wonderland pe Dum Iun 28, 2009 1:57 pm

90ECO scrie:
Wonderland scrie:
bogdan_90 scrie:Salut. Se pare ca am scris si eu Ion. Am spus ca este roman interbelic, si ca este psihologic, dar din pacate nu era asa... Aveti idee cam cate puncte mi-ar acorda din cele 3? Mentionez ca am scris 4 pagini, in care am spus de ce este roman, ca apartine perioadei interbelice, am spus de ce este psihologic si am prezentat confilctele si subiectul. Ceva sanse sa iau macar 1,5 puncte?... :(( Sunt destul de ingrijorat, si foarte stresat...


nu stiu exact ce sanse ai sa iei punctaj pe subiect,,pt ca nu ion trebuia sa scrii...e ca si cum eu iti spun sa vorbesti despre un fruct exotic, de ex banana, si u vorbesti despre mere:|...imi pare rau dar cred k iei maxim 5 puncte din 30



eu zic ca totul depinde de prof care iti corecteaza lucrarea. se mai intampla o chestie nasola: vede ca nu ai scris ce trebuia si iti taie lucrarea scriind confuzie de subiect. deci

si daca nu ii taie din start sub 3 oriqum nu poate da punctaj pe nimic pt k ion din start nu se incadreaza in tipologia romanului psihologic...indiferent ca nise pare ca ar fi sau nu...deci nu poate puncta nimic..eventual pe redactare...
Wonderland
Elev
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 24, 2009 1:42 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde andreigl pe Dum Iun 28, 2009 5:51 pm

bunelu07 nustiu ce sa zic idee este ca enuntul era foarte clar roman interbelic psihologic si nu roman realist de tip obiectiv asa cum este ion, poti sa zici ce ai zice trebuie sa recunosti ca ion nu se incadreaza ca fiind un roman psihologic, tind sa cred ca sunt oameni mai destepti decat noi , si daca te uiti in orice carte de rezolvari ca sa zic nu apare ion, deci nu se potrivea deloc, in ion nu este vb de nici o psihologie iar din punct de vedere ar iubirii este cu totul diferita, acum daca vream sa ni se pare ca mergea, ca era bine este doar asa , am scris ceva si vreau si eu niste puncte atat, cam asta ai vrut sa subliniezi, trebuia sa scrii patul lui procust , ultima noapte ca sa fii sigur dc sa il faci pe ion roman psihologic, nu era mai usor asa
andreigl
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 28, 2009 12:33 am

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde Wonderland pe Dum Iun 28, 2009 7:47 pm

ine si ne gandim, cine a scris ion , morometii si alte minuni a gresit fara nici o scuza , asta denota ca nu stie ce a invatat, adica ii foarte simplu in orice carte de comentarii spune clar ce fel de roman este , deoarece fiecare are anumite caracteristici, ca sa iti scada doar 4-8 puncte cred ca este foarte putin deoarece te-i abatut de la subiect, nu se puncteaza daca elevul a scris ce la dus capul si ca a umplut paginile ci ce cere cerinta , adica vrem note mari pe nimic asta nu prea merge[/quote]

auzi nu a zis nimeni ca vrea note mari pe nimic. Dar ia gandeste'te putin, ION si Ultima noapte, au in mare parte acelasi conflict, banii cu iubirea. Ca este mult mai pronuntat la Ultima noapte apai da asa este. Parerile sunt impartite, am vb cu mai multe profe de romana, unele mi'au zis ca nu's intreg la minte, si altele mi'au zis ca este bun si ION. App subiectul era tema si viziunea despre lume intr'un roman interbelic psihologic, Ion este interbelic, si intr'o oarecare masura este si psihologic, deci nu poti sa zici ca cei care am scris ion primim puncte pe nimic;)[/quote]

doamneeeee..und am ajuns...cum sa consideri ion roman psihologic?????? in ion nu e vorba de nici o psihologie...rebreanu nu pune accent pe drama lui ion ci prezinta faptele detasat...nu poti sa consideri ca are caract psihologic...nici macar nu stiu cum v-ati gandit la ion cand era atat de usor sa va ganditi la ultima noapte.... :x
Wonderland
Elev
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 24, 2009 1:42 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bunelu07 pe Dum Iun 28, 2009 7:59 pm

uite ca m'am gandit la ion, si nu stiu de ce, poate ca stiam mai multe despre el. De acum asta e, sper sa iau 5 sa nu dau bacu din nou. Multumesc de explicatii !
bunelu07
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:44 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde Wonderland pe Dum Iun 28, 2009 8:05 pm

bunelu07 scrie:uite ca m'am gandit la ion, si nu stiu de ce, poate ca stiam mai multe despre el. De acum asta e, sper sa iau 5 sa nu dau bacu din nou. Multumesc de explicatii !

cred k o a iei mai mult de 5 si akum nu te supara pt k nu intentionam sa te supar cu explicatiile mele... :|
Wonderland
Elev
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 24, 2009 1:42 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bunelu07 pe Lun Iun 29, 2009 9:28 am

Wonderland scrie:
bunelu07 scrie:uite ca m'am gandit la ion, si nu stiu de ce, poate ca stiam mai multe despre el. De acum asta e, sper sa iau 5 sa nu dau bacu din nou. Multumesc de explicatii !

cred k o a iei mai mult de 5 si akum nu te supara pt k nu intentionam sa te supar cu explicatiile mele... :|


nu ma supar ca nu am de ce, doar e greseala mea, cum sa ma supar:).
bunelu07
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:44 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bogdan_90 pe Mie Iul 01, 2009 5:50 pm

Am observat ca majoritatea celor care au postat un rapsuns referitor intrebarea daca se puncteaza romanul Ion, au o atitudine critica fata de cei care au facut aceasta greseala. Ba mai mult, te iau cu: Bai nene, cum naiba sa scri Ion? Tu nu ai invatat la scoala ca....????? Te iau la suturi in fund pentru greseala facuta. Oameni buni, treziti-va! Cei care au pus intrebarea asta, inclusiv eu, au pus-o pentru suntem ingrijorati... Nu ne trebuie criticile voastre, ci doar un raspuns referitor la cate puncte putem lua, ne mai linistim si noi... Personal, am facut aceasta greseala pentru ca eu sunt foarte stresat cu admiterea, care conteaza in proportie de 80%, si care este a naibi de grea. Cine mai poate sa se concentreze si la bac?
bogdan_90
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:50 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde deniss pe Mar Iul 07, 2009 7:58 am

cat ati luat la bac????;;) ... ne vedem la ASE! bafta pe mai departe:)
deniss
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:45 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Anterior

Înapoi la Limba si literatura romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat