Oare ce pica la subiectul 3????????

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bunelu07 pe Vin Iun 26, 2009 10:34 pm

moonblush scrie:
bunelu07 scrie:
moonblush scrie:Roman psihologic din perioada interbelica: Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, sau Patul lui Procust (Camil Petrescu).
Maitreyi - roman al experientei
Ion - roman realist de tip obiectiv

Deci... ) :

si totusi ion are putin caracter psihologic, pentru ca e conflictul acela interior si decizia de a alege pamantul sau iubirea, cred eu....alegerea mea a fost ion, si sper totusi pana in ultima clipa ca va fi luat in considerare ! Doamne Ajuta:P !


Ai dreptate. Este prezentat esecul; framantarile personajului, conflictul interior, dar tot este un roman realist, obiectiv, si nu unul psihologic... Din pacate :\ Nu vrea sa te descurajez, nici pe ceilalti, dar din cate stiu eu... Asta e. -.- Oricum, cred ca vei primi totusi ceva puncte. Mai ales daca cei care corecteaza vad ca ai scris bine ce ai scris tu acolo, referind la caracterul psihologic... Bafta!

Scz. ptr. greseli, sunt maghiara si noh... : P Incerc si eu ( :


sper sa fie bine si sami acorde macar punctele pentru redactare, apropo ai scris bine, si'mi place accentul :P
bunelu07
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:44 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde dexter20 pe Sâm Iun 27, 2009 12:54 pm

Moara cu noroc se exclude din prima.... aia e nuvela psihologica...
Ion e roman realist, obiectiv, interbelic.... in nici un caz psihologic....

Oricum ... sper sa fi facut la celelalte bine ...
Bafta in continuare la toti !
dexter20
Elev
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 21, 2009 5:48 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde deniss pe Sâm Iun 27, 2009 7:48 pm

eugen5k scrie:dak un prieten a gresit autorul romanului ultima noapte ........... si in loc de Camil Petrescu a scris altceva , ce ziceti ce nota ia?:))




deci oficial mai sunt si altii ca mine:))) si eu am acc problema:( sper sa scada doar 4-8 puncte:-<
deniss
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:45 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde andreigl pe Sâm Iun 27, 2009 9:53 pm

deniss scrie:
eugen5k scrie:dak un prieten a gresit autorul romanului ultima noapte ........... si in loc de Camil Petrescu a scris altceva , ce ziceti ce nota ia?:))




deci oficial mai sunt si altii ca mine:))) si eu am acc problema:( sper sa scada doar 4-8 puncte:-<


acum daca stam bine si ne gandim, cine a scris ion , morometii si alte minuni a gresit fara nici o scuza , asta denota ca nu stie ce a invatat, adica ii foarte simplu in orice carte de comentarii spune clar ce fel de roman este , deoarece fiecare are anumite caracteristici, ca sa iti scada doar 4-8 puncte cred ca este foarte putin deoarece te-i abatut de la subiect, nu se puncteaza daca elevul a scris ce la dus capul si ca a umplut paginile ci ce cere cerinta , adica vrem note mari pe nimic asta nu prea merge
andreigl
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 28, 2009 12:33 am

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bogdan_90 pe Sâm Iun 27, 2009 10:16 pm

Eu sper macar la punctele de redactare... 14 p
bogdan_90
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:50 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde bunelu07 pe Dum Iun 28, 2009 9:40 am

andreigl scrie:
deniss scrie:
eugen5k scrie:dak un prieten a gresit autorul romanului ultima noapte ........... si in loc de Camil Petrescu a scris altceva , ce ziceti ce nota ia?:))




deci oficial mai sunt si altii ca mine:))) si eu am acc problema:( sper sa scada doar 4-8 puncte:-<


acum daca stam bine si ne gandim, cine a scris ion , morometii si alte minuni a gresit fara nici o scuza , asta denota ca nu stie ce a invatat, adica ii foarte simplu in orice carte de comentarii spune clar ce fel de roman este , deoarece fiecare are anumite caracteristici, ca sa iti scada doar 4-8 puncte cred ca este foarte putin deoarece te-i abatut de la subiect, nu se puncteaza daca elevul a scris ce la dus capul si ca a umplut paginile ci ce cere cerinta , adica vrem note mari pe nimic asta nu prea merge


auzi nu a zis nimeni ca vrea note mari pe nimic. Dar ia gandeste'te putin, ION si Ultima noapte, au in mare parte acelasi conflict, banii cu iubirea. Ca este mult mai pronuntat la Ultima noapte apai da asa este. Parerile sunt impartite, am vb cu mai multe profe de romana, unele mi'au zis ca nu's intreg la minte, si altele mi'au zis ca este bun si ION. App subiectul era tema si viziunea despre lume intr'un roman interbelic psihologic, Ion este interbelic, si intr'o oarecare masura este si psihologic, deci nu poti sa zici ca cei care am scris ion primim puncte pe nimic;)
bunelu07
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:44 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde deniss pe Dum Iun 28, 2009 10:08 am

andreigl scrie:
deniss scrie:
eugen5k scrie:dak un prieten a gresit autorul romanului ultima noapte ........... si in loc de Camil Petrescu a scris altceva , ce ziceti ce nota ia?:))




deci oficial mai sunt si altii ca mine:))) si eu am acc problema:( sper sa scada doar 4-8 puncte:-<


acum daca stam bine si ne gandim, cine a scris ion , morometii si alte minuni a gresit fara nici o scuza , asta denota ca nu stie ce a invatat, adica ii foarte simplu in orice carte de comentarii spune clar ce fel de roman este , deoarece fiecare are anumite caracteristici, ca sa iti scada doar 4-8 puncte cred ca este foarte putin deoarece te-i abatut de la subiect, nu se puncteaza daca elevul a scris ce la dus capul si ca a umplut paginile ci ce cere cerinta , adica vrem note mari pe nimic asta nu prea merge



deci ai inteles gresit:D autoru la mine este amintit doar de 2 sau 3 ori.. actiunea e buna si toata compunerea:) numai autoru e altu:) chiar am invatat comentariile, am atins majoritatea subpunctelor- nu e ce m a dus capu:)
deniss
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:45 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde 90ECO pe Dum Iun 28, 2009 1:19 pm

ce ziceti cate puncte pierd daca am scris ca ultima... e realist? dar am scris ca ii modern si psihologic si restu'
90ECO
Elev
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Iun 21, 2009 2:46 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde Wonderland pe Dum Iun 28, 2009 1:25 pm

bogdan_90 scrie:Salut. Se pare ca am scris si eu Ion. Am spus ca este roman interbelic, si ca este psihologic, dar din pacate nu era asa... Aveti idee cam cate puncte mi-ar acorda din cele 3? Mentionez ca am scris 4 pagini, in care am spus de ce este roman, ca apartine perioadei interbelice, am spus de ce este psihologic si am prezentat confilctele si subiectul. Ceva sanse sa iau macar 1,5 puncte?... :(( Sunt destul de ingrijorat, si foarte stresat...


nu stiu exact ce sanse ai sa iei punctaj pe subiect,,pt ca nu ion trebuia sa scrii...e ca si cum eu iti spun sa vorbesti despre un fruct exotic, de ex banana, si u vorbesti despre mere:|...imi pare rau dar cred k iei maxim 5 puncte din 30
Wonderland
Elev
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iun 24, 2009 1:42 pm

Re: Oare ce pica la subiectul 3????????

Mesajde 90ECO pe Dum Iun 28, 2009 1:28 pm

Wonderland scrie:
bogdan_90 scrie:Salut. Se pare ca am scris si eu Ion. Am spus ca este roman interbelic, si ca este psihologic, dar din pacate nu era asa... Aveti idee cam cate puncte mi-ar acorda din cele 3? Mentionez ca am scris 4 pagini, in care am spus de ce este roman, ca apartine perioadei interbelice, am spus de ce este psihologic si am prezentat confilctele si subiectul. Ceva sanse sa iau macar 1,5 puncte?... :(( Sunt destul de ingrijorat, si foarte stresat...


nu stiu exact ce sanse ai sa iei punctaj pe subiect,,pt ca nu ion trebuia sa scrii...e ca si cum eu iti spun sa vorbesti despre un fruct exotic, de ex banana, si u vorbesti despre mere:|...imi pare rau dar cred k iei maxim 5 puncte din 30



eu zic ca totul depinde de prof care iti corecteaza lucrarea. se mai intampla o chestie nasola: vede ca nu ai scris ce trebuia si iti taie lucrarea scriind confuzie de subiect. deci
90ECO
Elev
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Iun 21, 2009 2:46 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Limba si literatura romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]

cron