Opere

Opere

Mesajde BobyIS pe Lun Apr 27, 2009 6:54 pm

daca poate cineva sa ma ajute cu o lista, cu toate operele pentru bacalaureat la romana, scris si oral...ms anticipat
BobyIS
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 27, 2009 6:52 pm

Re: Opere

Mesajde 3ug3n pe Lun Mai 04, 2009 5:37 pm

Salut! Am incercat sa fac eu o categorisire a operelor literare pt bac romana 2009. Daca vrei documentul te rog sa ma contactezi pe pm, deoarece nu am cum sa-l pun aici, pt ca este un tabel.
3ug3n
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 29, 2008 6:01 pm

Re: Opere

Mesajde 3ug3n pe Mar Mai 05, 2009 5:04 pm

Cerinte subiectul III BAC 2009


1) Ion Creanga – “Harap Alb” – basm cult

1) v1/relaţiile dintre două personaje care aparţin unui basm cult studiat
2) v2/relaţia dintre incipit şi final într-un basm cult studiat
3) v3/lumea basmului, reflectată într-un basm cult studiat
4) v4/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un basm cult studiat
5) v5/viziunea despre lume (lumea reală – lumea imaginară) reflectată într-un basm cult studiat
6) v6/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui Ion Creangă
7) v7/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat, aparţinând lui Ion Creangă
8) v8/personajele dintr-un basm cult studiat

2) Ioan Slavici – “Moara cu noroc” – nuvela
1) v9/particularităţile nuvelei, prin referire la o operă literară studiată
2) v10/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-o nuvelă studiată
3) v11/relaţia dintre incipit şi final într-o nuvelă studiată
4) v12/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-o nuvelă studiată
5) v13/relaţiile dintre două personaje ale unei nuvele studiate
6) v14/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat, aparţinând lui Ioan Slavici
7) *v25/să prezinţi, comparativ, aceeaşi temă literară (de exemplu: istoria, familia, iubirea, banul etc.), tratată în două texte narative diferite(banul: “Enigma Otiliei” – “Moara cu noroc”)

3) Mihail Sadoveanu – “Baltagul” – roman
1) v15/despre temă şi despre principalele componente de structură, de compoziţie, de limbaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui Mihail Sadoveanu
2) v16/particularitatile de constructie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, apartinând lui Mihail Sadoveanu

4) Camil Petrescu – “Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi” – roman subiectiv
1) v17/tema iubirii, reflectata într-un text narativ/poetic studiat, apartinând unuia dintre autorii canonici (Mihai Eminescu, Camil Petrescu sau G. Calinescu)
2) v23/un personaj feminin dintr-un roman studiat, aparţinând perioadei interbelice
3) v26/raportul realitate - ficţiune ilustrat într-un text narativ studiat(texte suport: “Ion”, “Alexandru Lapusneanu”, “Morometii”)
4) v31/un tip de roman aparţinând perioadei interbelice
5) v32/perspectiva narativă dintr-un text narativ studiat, aparţinând perioadei interbelice
6) v37/un tip de roman din perioada interbelică, aparţinând lui Camil Petrescu
7) v38/raportul dintre timpul cronologic şi cel psihologic, ilustrat într-un roman studiat, aparţinând lui Camil Petrescu
8) v39/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui Camil Petrescu
9) v40/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat, aparţinând lui Camil Petrescu
10) v41/particularităţile unui roman psihologic, prin referire la o operăv literară studiată, aparţinând perioadei interbelice
11) v42/viziunea despre lume într-un roman psihologic
12) v43/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un roman psihologic din perioada interbelică
13) v44/relaţia dintre incipit şi final într-un roman psihologic studiat, aparţinând perioadei interbelice
14) v45/conflictul/ conflictele dintr-un roman psihologic studiat, aparţinând perioadei interbelice
15) v46/evoluţia unui personaj, ilustrată într-un roman psihologic din perioada interbelică
16) v47/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un roman psihologic studiat, aparţinând perioadei interbelice
17) v48/relaţiile dintre două personaje ale unui roman psihologic studiat, aparţinând perioadei interbelice
18) v68/personajul preferat dintr-un text narativ sau dintr-un text dramatic studiat
-------------------------------------------------------------------------------------------------
19) v49/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un roman al experienţei din perioada interbelică
20) v50/viziunea despre lume într-un roman al experienţei
21) v51/particularităţile unui roman al experienţei, prin referire la o opera literara studiata, apartinand perioadei interbelice
22) v52/relaţia dintre incipit şi final într-un roman al experienţei studiat, aparţinând perioadei interbelice
23) v53/conflictul/ conflictele dintr-un roman al experienţei studiat, aparţinând perioadei interbelice
24) v54/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un roman al experienţei studiat, aparţinând perioadei interbelice
25) v55/relaţiile dintre două personaje ale unui roman al experienţei studiat, aparţinând perioadei interbelice

5) Marin Preda – “Morometii” –roman postbelic, obiectiv realist

1) v18/tema familiei, reflectată într-un text narativ studiat
2) v24/tema familiei, reflectată într-un roman studiat, aparţinând unuia dintre autorii canonici (Liviu Rebreanu, G. Călinescu sau Marin Preda)
3) v20/condiţia ţăranului, reflectată într-un text narativ studiat, aparţinând unui autor canonic (Liviu Rebreanu, Mihail Sadoveanu sau Marin Preda)
4) v21/condiţia ţăranului, reflectată într-un text narativ studiat
5) v27/personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinînd realismului
6) v30/principalele componente de structură, de compoziţie şi de limbaj ale unui text narativ aparţinând realismului v57/tema/ temele şi viziunea despre lume, reflectate într-un roman din perioada postbelică
7) v58/relaţia dintre incipit şi final într-un roman studiat, aparţinând perioadei postbelice
8) v59/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui Marin Preda
9) v60/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un roman studiat, aparţinând perioadei postbelice
10) v61/un personaj feminin dintr-un roman studiat, aparţinând unui autor canonic, prevăzut de programa şcolară în vigoare
11) v62/relaţiile dintre două personaje ale unui roman studiat, aparţinând perioadei postbelice
12) v63/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat, aparţinând lui Marin Preda

6) Ion L. Caragiale – “O scrisoare pierduta” – comedie
1) v64/construcţia subiectului într-o operă dramatică studiată
2) v65/aspectele comicului de caracter şi de moravuri într-o comedie studiată
3) v66/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-o comedie studiată
4) v67/particularităţile comicului de situaţie într-o comedie studiată
5) v69/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-o comedie studiată
6) v70/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ sau dintr-un text dramatic studiat, aparţinând lui I.L. Caragiale
7) v71/relaţiile dintre două personaje ale unei comedii studiate/două personaje dintr-o comedie studiată
8) v72/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ sau ale unui text dramatic studiat, aparţinând lui I. L. Caragiale
9) v73/două personaje dintr-o comedie studiată
10) v74/componentele de structură şi de limbaj ale textului dramatic, ilustrate pe baza unei comedii studiate
11) v79/relaţiile dintre două personaje ale unei opere dramatice preferate

7) G. Calinescu – “Enigma Otiliei” – roman realist
1) v33/trăsături ale romanului, ilustrate printr-o operă literară care aparţine lui G. Călinescu
2) v34/tema şi viziunea despre lume într-un roman al lui G. Călinescu
3) v35/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat, aparţinând lui G. Călinescu
4) v36/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui G. Călinescu
5) v19/tema banului/a înavuţirii/a avariţiei, reflectată într-un text narativ studiat,
6) v22/condiţia femeii, reflectată într-un text narativ studiat
7) *v25/să prezinţi, comparativ, aceeaşi temă literară (de exemplu: istoria, familia, iubirea, banul etc.), tratată în două texte narative diferite(banul: “Enigma Otiliei” – “Moara cu noroc”)

8) Marin Sorescu – “Iona” – opera dramatica
1) v75/forme de manifestare ale dramaturgiei în teatrul modern, ilustrate într-un text dramatic studiat
2) v76/particularităţi ale compoziţiei şi ale construcţiei subiectului într-o operă dramatică studiată, aparţinând perioadei postbelice
3) v77/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text dramatic studiat, aparţinând perioadei postbelice
4) v78/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-o operă dramatică studiată, aparţinând perioadei postbelice
5) v81/particularităţile unui text poetic sau ale unui text dramatic studiat din opera lui Marin Sorescu

9) Liviu Rebreanu – “Ion” – roman realist obiectiv

1) v28/particularităţile de construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparţinând lui Liviu Rebreanu.
2) V29/relaţiile dintre două personaje ale unui text narativ studiat,aparţinând lui Liviu Rebreanu.

10) Vasile Alecsandri, “Balta alba”
1) v80/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic sau într-un text narativ studiat, aparţinînd perioadei paşoptiste

11) Mihai Eminescu – “Luceafarul” sau “Sara pe deal”, “Floare albastra”
1) v82/trăsături ale romantismului reflectate într-un text poetic studiat/ în texte poetice studiate din opera lui Mihai Eminescu
2) v83/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic eminescian
3) v84/tema iubirii, reflectată într-un text poetic studiat/ în texte poetice studiate din opera eminesciană

12) George Bacovia – poet simbolist - “Plumb” sau “Lacustra”
1) v85/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic preferat, studiat în anii de liceu
2) v86/tema şi viziunea despre lume într-un text poetic studiat/ în texte poetice studiate, care aparţin lui G. Bacovia
3) v87/elementele de compoziţie şi de limbaj într-un text poetic studiat/în texte poetice studiate, aparţinând simbolismului
4) v95/o paralelă între două texte poetice studiate, aparţinând direcţiei moderniste/ modernismului (acelaşi autor sau autori diferiţi)

13) Tudor arghezi – poet modernist – “Cuvinte potrivite” (sau “Testament”, “Flori de mucigai”)
1) v56/direcţia modernistă, promovată de E. Lovinescu în cultura română, ilustrându-ţi punctul de vedere prin referirea la un text narativ/ poetic/ dramatic adecvat, aparţinând unuia dintre autorii canonici (Tudor Arghezi, Ion Barbu sau Camil Petrescu)
2) v88/un text poetic studiat din opera lui Tudor Arghezi se încadrează direcţiei moderniste/modernismului
3) v89/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic studiat din opera lui Tudor Arghezi

14) Lucian Blaga - poet expresionist “Eu nu strivesc coroa de minuni a lumii”
1) v90/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic studiat din opera lui Lucian Blaga
2) v91/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic studiat/ în texte poetice studiate din opera lui Lucian Blaga
3) v92/elementele de compoziţie şi de limbaj ale unui text poetic studiat din lirica lui Lucian Blaga

15) Ion Barbu – “Din ceas dedus” (sau “Joc second”)
1) v93/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic studiat din opera lui Ion Barbu
2) v94/un text poetic studiat din opera lui Ion Barbu se încadrează direcţiei moderniste/ modernismului

16) Nichita St. – “Leoaica tanara iubirea”

1) v96/tema şi viziunea despre lume, reflectate într-un text poetic studiat din opera lui Nichita Stănescu

17) Ion Pillat, “Aci sosii pe vremuri”
1) v97/un text poetic studiat se încadrează direcţiei tradiţionaliste/ tradiţionalismului

18) Grigore Alexandrescu – “Umbra lui Mircea. La Cozia”
1) v98/ideologia promovată de revista Dacia literară, aşa cum se reflectă aceasta într-o operă literară studiată (texte suport: “Alexandru Lapusneanu”- C. Negruzzi, “Piatra teiului”-Alecu Russo)

19)
1) v99/rolul lui Titu Maiorescu în impunerea unei noi direcţii în literature română din a doua jumătate a secolului al XIX-lea

20)
1) v100/criticismul junimist
3ug3n
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 29, 2008 6:01 pm

Re: Opere

Mesajde razvan2009 pe Sâm Mai 30, 2009 1:14 am

am si eu o nelamurire...pana la urma liviu rebreanu face parte din reprezentantii modernismului sau traditionalismului?...pt ca eu il am in caiet la traditionalism dar knd am invatzat din alte carti am vazut ca romanele scrise de el sunt moderne...ion,padurea spanzuratilor...:-?? si inca ceva..e bine sa invatz doar luceafarul de la m eminescu?pt ca din cate am obs se zice despre poezie asta a lui ca are toate temele...ca sa nu ma mai complik sa invat alte poezii eminesciene..ms mult.
razvan2009
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 30, 2009 1:10 am

Re: Opere

Mesajde andruzza pe Lun Iun 01, 2009 5:01 pm

razvan2009 scrie:am si eu o nelamurire...pana la urma liviu rebreanu face parte din reprezentantii modernismului sau traditionalismului?...pt ca eu il am in caiet la traditionalism dar knd am invatzat din alte carti am vazut ca romanele scrise de el sunt moderne...ion,padurea spanzuratilor...:-?? si inca ceva..e bine sa invatz doar luceafarul de la m eminescu?pt ca din cate am obs se zice despre poezie asta a lui ca are toate temele...ca sa nu ma mai complik sa invat alte poezii eminesciene..ms mult.


Liviu Rebreanu cu romanul "Ion" ... e la granita dintre traditional si modern .. asa k daca pica la bac sa arg pt un roman modern luam pe Camil Petrescu si daca e traditional pe Sadoveanu.., in niciun caz pe Rebreanu .. noua asa ne-a zis profa

si in ceea ce priveste poezia eminesciana .. poti invata doar Luceafarul , insa asta implica sa stii f multe detalii ca sa scrii min 2 pag .. noi la clasa am facut si Floare albastra .. le`am luat comparativ si ies nr de pagini .. .. succes tuturor!
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

Re: Opere

Mesajde razvan2009 pe Lun Iun 01, 2009 9:18 pm

ms mult de tot..bafta si tie si la toata lumea..
razvan2009
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mai 30, 2009 1:10 am

de Robot pe

[b:1vu6t7ie]Romana oral : 10 Engleza L1 normal L2 oral : Romana scris : Geografie cls a XII-a : Filosofie: Educatie fizica: Media :[/b:1vu6t7ie]
Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]