Psihologie

Re: Psihologie

Mesajde uffie pe Dum Mai 17, 2009 9:04 am

poti sa scrii tu putin despre asta te rog? ca eu nu am manual si nu am de unde sa iau :(
uffie
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 26, 2009 4:32 pm

Re: Psihologie

Mesajde isobel pe Mar Mai 19, 2009 10:04 am

teoria lui ebbinhhhhhh e valabila pentru memoria mecanica, nu cred ca trebuie mentionata aici.
factorii care influenteaza uitarea sunt (potrivit manualului polirom): volumul materialului, semnificaia lui, procedeele utilizate in procesul memorarii, particularitatile de varsta si individuale ale subiectilor. si la C trebuie mentionat cel legat de procedeele utilizate in procesul memorarii (motivu pentru care se intampla ce-ai zis tu de asimilare gresita) da' si celelalte cred
eu am mai zis ca uitarea face posibila achizitia de informatii si experiente noi, concordante cu schimbarile ce au loc in continutul raporturilor noastre cu lumea externa, atunci cand se produce inhibitia de inductie negativa care consta in reprimarea urmelor unui material de catre altul fie foarte asemanator, fie antagonic

stie cineva ce este caracterul situational al memoriei? factorii circumstantiali =conditiile optimizarii memoriei? alea cu motivatia, organizarea si sistematizarea?
isobel
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 19, 2009 9:31 am

Re: Psihologie

Mesajde SundayRose pe Mie Mai 27, 2009 4:32 pm

a dat cineva sms pe rezolvari.net? la modelele disponibile pe gratis sunt corecte rezolvarile....dar le-a cumparat cineva de acolo pe toate?
SundayRose
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:22 pm

Re: Psihologie

Mesajde uffie pe Mie Mai 27, 2009 4:36 pm

eu am dat si am luat teapa prima oara ca am vista...si s'au gandit ei sa'mi zica dup'aia ca nu o sa'mi mearga..si a 2a oara cand am trimis, la alt calc, nu a mers sa downloadez cv..asa ca am reuntat :(
uffie
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 26, 2009 4:32 pm

Re: Psihologie

Mesajde SundayRose pe Mie Mai 27, 2009 4:39 pm

uffie scrie:eu am dat si am luat teapa prima oara ca am vista...si s'au gandit ei sa'mi zica dup'aia ca nu o sa'mi mearga..si a 2a oara cand am trimis, la alt calc, nu a mers sa downloadez cv..asa ca am reuntat :(


nu ti-a mers sa downloadezi "sala de lectura" sau ce? ca sa vad daca macar ar trebui sa incerc :(
SundayRose
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:22 pm

Re: Psihologie

Mesajde uffie pe Mie Mai 27, 2009 4:45 pm

intai se downloadeaza sala de lectura publica..aia a mers..dar dupa ce iti da codu trebuie sa downloadezi sala de lectura privata..la aia nu m'a lasat..poate la tne merge
uffie
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 26, 2009 4:32 pm

Re: Psihologie

Mesajde SundayRose pe Mie Mai 27, 2009 5:08 pm

astia de la rezolvari.net cer prea mult....cica in cei 10 euro intra 20 de imprimari...si nu pe variante ..pe subiecte....adica 20 din 300 :lol: si daca vrei sa mai dai la imprimanta si restul...trebuie sa tot platesti :x :x :evil:
SundayRose
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:22 pm

Re: Psihologie

Mesajde uffie pe Mie Mai 27, 2009 5:17 pm

ce nesimtiti :lol:
macar de am avea cateva modele la fiecare subiect sa stim cat de cat ce trebuie sa scriem :(
uffie
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 26, 2009 4:32 pm

Re: Psihologie

Mesajde SundayRose pe Mie Mai 27, 2009 5:21 pm

pai tu le-ai scris pe alea date pe "gratis"? sau sa le transcriu aici?
SundayRose
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 05, 2009 3:22 pm

Re: Psihologie

Mesajde uffie pe Mie Mai 27, 2009 5:25 pm

mie nu mi`au dat gratis decat primele 10 variante de la sub I..si nici alea nu erau prea complete..daca ai mai mult si ai timp scrie`le te rog
uffie
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 26, 2009 4:32 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BACALAUREAT 2009

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot], Google [Bot]