Engleza ORAL

Engleza ORAL

Mesajde musa paradisiaca pe Mie Apr 22, 2009 7:04 pm

1. Am citit [ iarasi / ca in fiecare an ) cu atentie tematica eseurilor date ca subiect 3 pentru engleza scris si am remarcat faptul ca toate subiectele de la discurs, adica subiect 2 oral, se regasesc in tematica subiectelor 3 de la scris. ( Asa a fost mereu!!! ) Din cele 100 de subiecte date la sb 3 scris se aleg cam 30-35 de subiecte pentru oral.

2. Subiectul 1 de la oral seamana fff mult [ uneori e identic ] cu textul ce se da la sb 1- SCRIS. Doar ca din cele 100 texte date ca variante la scris se aleg iarasi cam 30- 35 de texte si se propun pentru oral. Cam asa e mereu // in fiecare an.

OBS.

Ceea ce am scris la 1 si 2 e valabil la toate cele 4 nivele : 1). L3; 2). L1-L2; 3). L3-4 h; 4). Blngv.

MULT SUCCES IN PREGATIRE !!!
Si sper sa va ajut cat pot !

P.S.

By the way,
I am a teacher of English.
And I could see the above procedures year after year.
musa paradisiaca
Elev de nota 10
 
Mesaje: 253
Membru din: Joi Iun 12, 2008 3:54 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde Bianca.B pe Mie Apr 22, 2009 9:27 pm

oare asa o fi si la franceza? :?
Bianca.B
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Noi 01, 2008 11:18 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde Bianca.B pe Mie Apr 22, 2009 9:29 pm

oricum multumesc pt postarile la engleza L1 L2! :)
Bianca.B
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Noi 01, 2008 11:18 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde musa paradisiaca pe Joi Apr 23, 2009 12:36 am

Bianca.B scrie:oare asa o fi si la franceza? :?


Nu stiu cum e la franceza. Stiu cum e la engleza pentru ca cercetez [ si rezolv !!! ] subiectele [ si examinez elevi la bacalaureat ] an de an si am putut trage concluziile de mai sus. Fiica mea va da bacalaureatul doar peste 2 ani [ Lb engleza - scris // L - intensiv ] si Lb franceza - oral // L1-L2 ]. Si atunci ma voi interesa si de franceza mai in amanunt probabil.

P.S.

Mais je peux te dire que j'ai étudié le français pendant huit ans et il me semble un peu plus difficile que l'anglais.
musa paradisiaca
Elev de nota 10
 
Mesaje: 253
Membru din: Joi Iun 12, 2008 3:54 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde Bianca.B pe Joi Apr 23, 2009 7:36 pm

Daca va mai fi bacalaureatul peste doi ani cu structura de acum :) si eu dau engleza scris L1 L2 si franceza oral.si eu am 8 ani de franceza in spate si da este destul de dificila fata de engleza.e cam aiurea cu concordanta ...e dificila dar nu de nestapanit .
Bianca.B
Elev
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Noi 01, 2008 11:18 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde andruzza pe Sâm Mai 02, 2009 9:57 am

musa paradisiaca scrie:1. Am citit [ iarasi / ca in fiecare an ) cu atentie tematica eseurilor date ca subiect 3 pentru engleza scris si am remarcat faptul ca toate subiectele de la discurs, adica subiect 2 oral, se regasesc in tematica subiectelor 3 de la scris. ( Asa a fost mereu!!! ) Din cele 100 de subiecte date la sb 3 scris se aleg cam 30-35 de subiecte pentru oral.

2. Subiectul 1 de la oral seamana fff mult [ uneori e identic ] cu textul ce se da la sb 1- SCRIS. Doar ca din cele 100 texte date ca variante la scris se aleg iarasi cam 30- 35 de texte si se propun pentru oral. Cam asa e mereu // in fiecare an.

OBS.

Ceea ce am scris la 1 si 2 e valabil la toate cele 4 nivele : 1). L3; 2). L1-L2; 3). L3-4 h; 4). Blngv.

MULT SUCCES IN PREGATIRE !!!
Si sper sa va ajut cat pot !

P.S.






By the way,
I am a teacher of English.
And I could see the above procedures year after year.













stiti cumva data aproximativa knd apar subiectele de la oral ? engleza? .. mi`a spus o colega care da l franceza k ea le lucreaza p alea din 2009 de o luna si jumate .. dar daca apareau la franceza nu erau la toate limbile ??? :|
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde musa paradisiaca pe Sâm Mai 02, 2009 6:33 pm

stiti cumva data aproximativa knd apar subiectele de la oral ? engleza? .. mi`a spus o colega care da l franceza k ea le lucreaza p alea din 2009 de o luna si jumate .. dar daca apareau la franceza nu erau la toate limbile ??? :|[/quote]

Daca la Bac Engleza Scris subiectele au ramas aceleasi cu cele de anul trecut [ 2008 ], este foarte posibil ca si la Bac Engleza Oral subiectele sa ramana tot aceleasi ca si cele de anul trecut ! Si chiar daca, sa zicem, vor fi redactate subiecte noi pt 2009, ele vor arata ffff asemanatoare cu cele din 2008. Temele discursurilor orale seamana foarte mult intre ele, daca le examinezi comparativ cu 2007, 2006, 2005 etc. Enunturile sunt un pic schimbate, temele discursurilor orale si ale eseurilor scrise sunt acelesi in fiecare an.

P.S.

Este posibil ca acea colega a ta sa lucreze subiectele din 2008. Au aparut mai multe brosuri cu subiectele de la Bac 2008 rezolvate, dar care sunt intitulate Subiecte Bac 2009 - si pt engleza si pt franceza. [ Probabil ca cei ce le-au publicat ori au tras aceleasi concluzii ca si cele de mai sus, ori au facut-o din motive comerciale ]. Subiecte rezolvate pt oral sunt si pe net, numai ca trebuie sa detectezi singura daca sunt bine rezolvate si scrise / redactate.
musa paradisiaca
Elev de nota 10
 
Mesaje: 253
Membru din: Joi Iun 12, 2008 3:54 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde andruzza pe Lun Iun 01, 2009 9:08 am

musa paradisiaca scrie:1. Am citit [ iarasi / ca in fiecare an ) cu atentie tematica eseurilor date ca subiect 3 pentru engleza scris si am remarcat faptul ca toate subiectele de la discurs, adica subiect 2 oral, se regasesc in tematica subiectelor 3 de la scris. ( Asa a fost mereu!!! ) Din cele 100 de subiecte date la sb 3 scris se aleg cam 30-35 de subiecte pentru oral.

2. Subiectul 1 de la oral seamana fff mult [ uneori e identic ] cu textul ce se da la sb 1- SCRIS. Doar ca din cele 100 texte date ca variante la scris se aleg iarasi cam 30- 35 de texte si se propun pentru oral. Cam asa e mereu // in fiecare an.

OBS.

Ceea ce am scris la 1 si 2 e valabil la toate cele 4 nivele : 1). L3; 2). L1-L2; 3). L3-4 h; 4). Blngv.

MULT SUCCES IN PREGATIRE !!!
Si sper sa va ajut cat pot !

P.S.





By the way,
I am a teacher of English.
And I could see the above procedures year after year.





buna .. nu as vrea sa contrazic pe nimeni .. insa eu am toate subiectele de oral de anu trecut si pe cele de la scris .. am cautat, ori niciun text de la oral nu este makr asemanator cu cel de la scris .
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde Catym7 pe Lun Iun 22, 2009 7:18 pm

Hello! subiectele de la romana oral nu au fost ca cele de anul trecut. La engleza sa ne asteptam la schimbari?
Catym7
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 22, 2009 7:14 pm

Re: Engleza ORAL

Mesajde andruzza pe Mar Iun 23, 2009 11:24 am

Catym7 scrie:Hello! subiectele de la romana oral nu au fost ca cele de anul trecut. La engleza sa ne asteptam la schimbari?



eu ma astept .. daca au schimbat 100 de bilete la romana , nu cred ca e greu sa schimbe 33 la engleza :(
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Limba Engleza

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]