Intrebare

Limba si literatura romana

Intrebare

Mesajde Al3x pe Mie Apr 30, 2008 5:46 pm

Eu nu inteleg un lucru cu biletele astea.

am inteles ca anul trecut au fost 2bilete de extras la examen, unul cu textul la prima vedere si un bilet cu unul dintre subiectele astea publicate.
Acuma daca avem texte cum aveau astia de anul trecut la prima vedere ... inseamna ca nu o sa mai avem bilet gen: nuvele, romane, etc... ???
Avatar utilizator
Al3x
Moderator
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Apr 23, 2008 3:36 pm

Re: Intrebare

Mesajde dbeatrix2006 pe Dum Mai 04, 2008 1:34 pm

din cate am inteles,s-ar putea sa nu mai avem literatura
dbeatrix2006
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 30, 2008 12:41 pm

Re: Intrebare

Mesajde deea_89 pe Dum Mai 04, 2008 4:07 pm

dbeatrix2006 scrie:din cate am inteles,s-ar putea sa nu mai avem literatura

asa stiu si eu ca s-au scos operele pt ca sunt si la scris ...
deea_89
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mai 01, 2008 3:36 pm

Re: Intrebare

Mesajde Gyorgy pe Vin Mai 09, 2008 4:50 pm

Eu knd am descarkt proba orala(romana),am citit aklo si am vz k nu mai se da k in anii trecuti(literatura),ci doar un text la prima vedere q cateva intrebari...parerea mea e k e mai bn,dekt sa extragem at cn stye ce subiect si sa nu stym,asa makr din textele acelea ar putea sa inteleaga cineva cv dak le fc din timp ;) ,nu zc k sunt alea f usoare dar mai bn asa decat k in anii trecuti :) ;) :D
Avatar utilizator
Gyorgy
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 08, 2008 5:58 pm
Locaţie: Bucuresti

Re: Intrebare

Mesajde Blacksmile pe Dum Mai 11, 2008 7:25 pm

Si totusi, cand le lamureste si pe noi cineva? Cum mai sta treaba cu studiile alea enervante de caz?
Blacksmile
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 11, 2008 7:20 pm

Re: Intrebare

Mesajde dbeatrix2006 pe Dum Mai 11, 2008 8:44 pm

"I. Precizări metodologice:
În situaţia reală / de examen, candidatul (care, ca şi examinatorul, a dispus de un timp rezonabil de informare – peste 30 de zile, conform Metodologiei) va extrage un bilet care conţine un text literar / nonliterar (dintre cele de mai jos, publicate pe site-ul M.E.C.T.) şi trei cerinţe specifice, la prima vedere, desprinse din lista de cerinţe generale / itemi (câte una pentru fiecare dintre domeniile de investigare enunţate mai sus, care pot fi particularizate / tratate prin raportare la specificul respectivului text; a se vedea modelul anexat)."

In conluzie subiectul la limba si literatura romana contine un text publicat asupra caruia se aplica trei cerinte la prima vedere.

Succes,
dbeatrix2006
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 30, 2008 12:41 pm

Re: Intrebare

Mesajde Blacksmile pe Mie Mai 21, 2008 5:03 pm

Profa mea de romana a sunat la inspectorat si i s-a spus ca va fi si un subiect de literatura, deci, 2 subiecte.
Blacksmile
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 11, 2008 7:20 pm

Re: Intrebare

Mesajde dbeatrix2006 pe Mie Mai 21, 2008 6:14 pm

Nu stiu ce sa spun....sunt derutata!!!Insa,eu vreau sa cred ca nu vom avea subiectul 2
dbeatrix2006
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 30, 2008 12:41 pm

Re: Intrebare

Mesajde fanatika pe Joi Mai 29, 2008 10:24 am

deci nu are cum sa fie un subiect 2 de literatura. in mod sigur cei de la inspectorat au fost informati gresit si la randul lor au informat la fel de gresit. da este un singur text/subiect cu 3 cerinte la prima vedere. insa nici intebarile astea nu sunt la prima vedere. lista de intrebari se gaseste in pagina 6 a doc. cu metodologia si cele 100 de bilete. sunt destul de multe intrebari din care se vor alege doar 3 ( cate 1 pentru fiecare tip de intrebare :a, b si c) sunt "la prima vedere" intrebarile astea pt ca vor fi " imperecheate" cu textele probabil in preziua examenului. nu toate intrebarile merg cu toate textele. sper ca acest comentariu a fost clar si va foloseste la ceva ;)
fanatika
Elev Silitor
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mai 27, 2008 8:20 pm

Re: Intrebare

Mesajde gabytzza pe Sâm Iun 07, 2008 11:46 am

din cauza marelui senator Adomnitei,care s-a dovedit a fi cel mai mare cretin si ne-a luat drept fraier,acum stam si invatzam niste chestii kre nusht cat de folositoare ne vor fi...ce ma intereseaza pe mine ce scrie o femeie de la PRM in cartea sa?si trebuie sa dezvolt ideea acestei...ar trebui sa-i citesc cartea k sa pot sa iau nota mare la bac la oral?nu-mi vine sa cred ce se poate ajunge din examenul de bac....
gabytzza
Elev
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 11:14 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Discutii generale

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]