Varianta 91

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 91

Mesajde admin pe Mar Apr 22, 2008 8:04 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 091
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul
de mai jos:

O dungă roşie-n zări se iscase
şi plopii, trezindu-se brusc, dinadins
cu umbrele lor melodioase
umerii încă dormind, mi i-au atins.

Mă ridicam din somn ca din mare,
scuturându-mi şuviţele căzute pe frunte, visele,
sprâncenele cristalizate de sare, abisele.

Va fi o dimineaţă neobişnuit de lungă,
urcând un soare neobişnuit.
Adânc, lumina-n ape o să-mpungă:
din ochii noştri se va-ntoarce înmiit!

Mă ridicam, scuturându-mi lin undele.
Apele se retrăgeau tăcute, geloase.
Plopii mi-atingeau umerii, tâmplele
cu umbrele lor melodioase.

(Nichita Stănescu, Dimineaţă marină)

1. Transcrie două cuvinte care aparţin câmpului semantic al anatomiei. 2 puncte
2. Precizează rolul virgulelor din al doilea vers. 2 puncte
3. Exemplifică două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul apă. 2 puncte
4. Menţionează două motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
5. Stabileşte tipul de rimă şi măsura versurilor din strofa a treia. 4 puncte
6. Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
7. Interpretează semnificaţia titlului, în relaţie cu textul dat. 4 puncte
8. Comentează, în 6 - 10 rânduri, penultima strofă, prin evidenţierea relaţiei
dintre ideea poetică poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
9. Argumentează apartenenţa textului la o direcţie literară sau la o orientare tematică
din perioada postbelică. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 91

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:32 pm

1. „umeri” , „frunte”, „sprâncene”, „ochii”, „tâmplele”

2. Virgulele desparte grupul verbal construit cu gerunziu de restul enunţului şi reliefează semnificaţia sintagmei: o personificare.

3. a da apă la moară, a şti ca pe apă, a se îmbăta cu apă rece, pe apa Sîmbetei

4. Tema trezirii conştiinţei / a naşterii lucide, motivul somnului, motivul luminii, motivul ascensiunii.

5. Rima este încrucişată, 1-3 feminină şi 2-4 masculină; măsura variază între 10 14 silabe (într-o rostire rapidă a primului vers al acestei strofe)

6. „şi plopii, trezindu-se brusc” – personificare; prin personificare, universul material prinde viaţă, devenind o prelungire a universului uman. Nicolae Manolescu vorbeşte despre substanţializarea limbajului şi poetizarea realului. Poezia se face pe sine ca obiect şi se construieşte cu fiecare vers, fiecare cuvânt.

7. Orice titlu induce un anumit nivel de lectură a textului poetic şi generează un orizont de aşteptare. Titlul poeziei citate este alcătuit dintr-un substantiv comun însoţit de un adjectiv cu valoare de epitet. Titlul sugerează un tablou de natură, într-un moment al zilei. Discursul liric confirmă parţial şi completează înţelesurile sugerate de titlu, numai că dimineaţa devine o metaforă a trezirii conştiinţei: fiinţa cosmicizată se trezeşte din somnul necunoaşterii, într-o viziune monumentală. Eul poetic are viziunea propriei geneze ca fiinţă supremă, în lumină, moment auroral privilegiat.

8. Cuvintele au valoare în sine, dar dincolo de cuvânt se deschide o altă lume. Sentimentul este generator de sens, ţine lumea în fiinţă, schimbându-i contururile. Imaginea vizuală a soarelui şi sinestezia „lumina-n ape o să-mpungă” conturează o lume a obiectelor şi a fiinţelor aflate într-o relaţie de întrepătrundere, glorificând momentul naşterii lucide, al iluminării.

9. Textul aparţine neomodernismului, având drept caracteristici lirsmul reflexiv şi imagismul metaforic, reinterpretarea miturilor (geneza este aici individuală, omul devine centru al universului, identificându-se cu soarele, natura se trezeşte la conştiinţă).
(Ştefania Raisa Ciulacu, 12 H, coord. prof. dr. Anca Roman)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Ronaldhica

cron