Varianta 99

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 99

Mesajde admin pe Mar Apr 22, 2008 8:16 am

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 099
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul
de mai jos:

Mi-am făurit o bătrâneţe bravă,
Cu părul alb ca faldul unui steag,
Cu crângul bărbii ţărcuind şirag,
Un chip uscat de pajişte firavă.
În pieptul liber, bântuită navă
De al talazurilor vălmăşag,
Port încă sus, ci tot mai lângă prag,
O inimă, răcită, dar de lavă.

Visez mereu, căci visul mi-e trezie,
Din lene mi-am făcut amică vie:
Cu ea ţin sfat când gânduri, mii, mă trag...

Nu mai întreb ce vremuri bat afară;
Privesc, în mine, pulberea de seară,
Şi coborând lăuntrica mea scară,

Mă sprijin în condei ca în toiag.

(Vasile Voiculescu, Autoportret romantic)

1. Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele chip şi inimă să fie folosite cu sens conotativ. 2 puncte
2. Precizează rolul cratimei în sintagma ,,mi-am făurit”. 2 puncte
3. Exemplifică două locuţiuni/ expresii care conţin verbul a bate. 2 puncte
4. Menţionează măsura şi tipul de rimă folosit în versurile1- 4 ale textului citat. 4 puncte
5. Explică semnificaţia comparaţiei din versul al doilea. 4 puncte
6. Prezintă semnificaţia titlului, în raport cu textul citat. 4 puncte
7. Ilustrează o calitate generală/ particulară a stilului în textul dat. 4 puncte
8. Comentează, în 6 - 10 rânduri, prima strofă a textului dat, prin evidenţierea
relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
9. Motivează, prin evidenţierea a două trăsături, faptul că textul citat este o artă poetică. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 99

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:27 pm

1. Consider că uneori chipul iubirii e schimbător.
Îl doare la inimă când vede atâta risipă.
2. Cratima din structura ,,mi-am făurit” are rolul de a marca grafic despărţirea a doua părţi de vorbire diferite: pronumele ,,mi” de verbal auxiliar ,,a avea”.De asemenea, cratima s-a folosit şi pentru păstrarea ritmului şi măsurii poeziei.
3. locuţiuni/expresii: a fi bătut în cap, a bate palma, a bate o carte, a bate pasul pe loc.
4. Măsura este 10 -11 silabe, iar rima este îmbrăţişată.
5. Comparaţia ,,ca faldul unui steag” evidenţiază expresiv însuşirea, trăsătura fízică, ajutând la creionarea autoportretului. Anii care au trecut şi-au lăsat urmele , timpul se scurge implacabil pentru om.
6. Titlul poeziei ,,Autoportret romantic” este sugestiv, deoarece într-o manieră nostalgică poetul îşi conturează imaginea. Poezia nu este numai un autoportret creionat de amintirea celui ajuns la vârsta senectuţii, fiind sugerată şi ideea timpului ce se scurge ireversibil. Textul ia forma unei confesiuni, unui monolog, creionând în tuşe grave propriile trăsături fizice, dar într-o viziune romantică, dovadă fiind motivul visului (,,Visez mereu, că visul mi-e trezie”).
7. Expresivitatea se realizează în textul poetic dat cu ajutorul figurilor de stil, precum epitetul cromatic ,,păr alb”, metaforele ,,bătrâneţe bravă”, ,,bântuita navă”, comparaţiile ,,ca faldul unui steag”, ,,ca în toiag”. Expresivitatea se referă şi la capacitatea limbajului poetic de a exprima într-o manieră plastică idei cu maximă încărcătură afectivă şi subiectivă.
8. În prima strofa se realizează autoportretul artistului, prin conturarea atât a trăsăturilor fizice (epitetul cromatic ,,păr alb”, metafora ,,chip uscat”), cât şi a celor morale (meafora ,,inimă ratacită”, ,,pieptul liber”). Elementele naturii ajută şi ele la creionarea autoportretului – metafora ,,pajişte firavă’’. Talazurile, nava, steagul sunt elemente care atestă trecerea timpului, dar creează şi o stare de singurătate, apăsare, punând în lumină propria stare sufletească.
9. Poezia ,,Autoportret romantic” este o artă poetică chiar dacă interesul este deplasat de la tehnica poetică la relaţia poet-lume, poet-creaţie. Prin mijloacele artistice, sunt redate propriile idei despre lume, singurul sprijin la bătrâneţe fiind creaţia sa (,,Mă sprijin în condei ca în toiag”).
(Ana Duţu , 12 L; prof. coord. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat