Varianta 80

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 80

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:23 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 080
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

În sticlă nu-i, în ceasul cu nisip
Ce curge lin şi sec aceeaşi oră.
Nu-i în apus şi nici în auroră,
Şi urma-i pe pământ nu are chip.

Dar îl aud târziu, la foc de sobă,
Cum pasu-i apăsat îşi face drum
Venind din ţara umbrelor şi cum
În inimă îmi bate ca-ntr-o tobă.

Recheamă tot ce-a fost şi o să fie;
Toţi anii mei cu clipa lor învie
Dintotdeauna, fără ieri şi azi.

Simt mâna-i cum m-atinge ca o moarte,
Şi în oglindă stă un alt obraz,
Îngălbenind ca fila dintr-o carte.
(Ion Pillat, Timpul)

1 Transcrie, din prima strofă, două structuri lexicale ce exprimă o relaţie de antonimie. 2 puncte
2 Precizează rolul virgulelor din prima strofă a textului. 2 puncte
3 Exemplifică, având ca text suport strofa a treia a textului, două mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului. 2 puncte
4 Precizează rolul stilistic al negaţiilor din prima strofă. 4 puncte
5 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
6 Transcrie două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
7 Prezintă semnificaţia unei comparaţii prezente în ultima strofă. 4 puncte
8 Explică semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei. 4 puncte
9 Motivează, prin evidenţierea a douătrăsături existente în text, faptul că poezia citatăilustrează conceptul poezie lirică. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 80

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 11:43 am

1. „în apus...în auroră" şi „fără ieri şi azi".
2. Virgule marchează grafic relaţia de coordonare dintre propoziţiile principale.
3. recheamă - derivare, mei - conversiune, dintotdeauna - compunere.
4. Negaţiile sugerează lipsa timpului şi imposibilitatea de percepere vizuală a acestuia, dar accentuează şi ideea căutării.
5. Teme/ motive literare prezente în text: de exemplu:fr'm/jw/, ceasul, oglinda etc.
6. Mărci lexico-gramaticale: verbe la persoana I „s/m;"; adjectiv pronominal posesiv: „mei" etc.
7. Comparaţia „măna-i m-atinge ca o moarte" evidenţiază faptul că trecerea timpului este percepută ca un element înfricoşător, similar morţii prin răceala ei.
8. Titlul poeziei este construit dintr-un substantiv articulat, ceea ce personalizează timpul şi conturează tema poeziei. Câmpul semantic al timpului se regăseşte în cadrul întregii poezii: ceas cu nisip, oră, pus, auroră, anii, ieri, azi, evidenţiind faptul că omul nu poate opri trecerea timpului şi nici nu se poate sustrage acestuia. Timpul apare personificat, în ipostaza unei fiinţe care se apropie cu pas apăsat şi care îşi pune amprenta asupra laturii materiale a omului: în oglindă stă un alt obraz / îngălbenind ca fila dintr-o carte.
9. Poezia Timpul de Ion Pillat este o creaţie lirică, deoarece este o creaţie în versuri centrată asupra eului, asupra vieţii lăuntrice, dovadă mărcile eului liric; modul de expunere este descrierea, iar sentimentele autorului sunt transmise prin intermediul vocii sale lirice.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]