Din ce materii se da examenul de bacalaureat 2010?

Din ce materii se da examenul de bacalaureat 2010?

Mesajde admin pe Sâm Sep 12, 2009 11:47 am

Pentru ca am primit foarte multe mesaje cu aceasta intrebare doresc sa va amintesc ca in articolul de pe ebacalaureat.ro http://ebacalaureat.ro/articol-Examenul_de_bacalaureat_2010_-56.html apare toate detaliile legate de examenul de bacalaureat din 2010. Iar metodologiile urmeaza sa fie afisate imediat ce vor fi publicate de ministerul educatiei in monitorul oficial, speram cat mai curand posibil.

Pentru a da curs intrebarii acestei teme, materiile care se vor da la examenul de bacalaureat 2010 sunt urmatoarele:

2 Probe orale, care se vor da in timpul anului scolar (mai multe vom stii cand se vor publica metodologiile)
4 Probe scrise:

i) o probă scrisă la Limba si literatura română – probă comună pentru toate filierele, profilurile si specializările;

ii) Probă scrisă la Limba si literatura maternă – probă comună, pentru aceeasi limbă, pentru elevii care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităţilor naţionale, la toate filierele, profilurile si specializările;

iii) O probă scrisă, diferenţiată în funcţie de filieră si profil, după cum urmează:

- Matematică – pentru profilul real din filiera teoretică, pentru filiera tehnologică sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

- Istorie – pentru profilul umanist din filiera teoretică sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

iv) O probă scrisă la care elevul poate opta, în conformitate cu filiera, profilul si specializarea urmate, pentru una dintre disciplinele cuprinse în următoarele două grupe de discipline:

- Fizică, Chimie, Biologie sau Informatică, pentru profilul real din filiera teoretică, pentru filiera tehnologică, sau, după caz, pentru filiera vocaţională;

- Geografie, Filosofie, Logică, argumentare si comunicare, Economie, Psihologie si, după caz, Sociologie, pentru profilul umanist din filiera teoretică sau, după caz, pentru filiera vocaţională.
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Din ce materii se da examenul de bacalaureat 2010?

Mesajde IULIAN pe Joi Iul 01, 2010 11:13 pm

vreau si eu raspunsurile pentru maine la biologie
IULIAN
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 01, 2010 11:06 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Intrebari legate de examenul de bacalaureat 2010

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]

cron