Bacul la filosofie

Bacul la filosofie

Mesajde andreutza_1515 pe Sâm Mar 14, 2009 11:53 am

Ceau

Am si eu o intrebare pentru cei care dau la filosofie: Cum credeti ca este bacul la filosofie?

Eu am citit pe net ca la filosofie este destul de greu mai ales pentru faptul ca subiectele de la bac de filosofie sunt mai grele decat subiectele de la olimpiada de filosofie.

Stiti cumva ceva carte care m-ar ajuta sa retin citatele mai importante ale filosofilor? ca eu am cautat si pentru bac nu este nimic la filosofie, decat memoratorul si manualul scolar :(
andreutza_1515
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 14, 2009 11:50 am

Re: Bacul la filosofie

Mesajde ciudatzik pe Mar Mar 17, 2009 2:16 pm

Salut! Si eu dau bacul din filo si nu am gasit alte carti sau manuale dupa care sa invat...mi-ar placea sa am eseurile facute de un profesor ca sa stiu macar cum sa le fac, da nici profesori ca lumea nu am prea gasit...
ciudatzik
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 17, 2009 2:14 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde andreutza_1515 pe Mar Mar 17, 2009 10:35 pm

mi se pare naspa k pt filosofie nu is carti :(... eu comentez textele din manual si fac eseuri si mi le corecteaza profa de la scoala.. da e cam bolnava.. nam vazuto de o luna :(.. deci nah...
andreutza_1515
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 14, 2009 11:50 am

Re: Bacul la filosofie

Mesajde lalagl pe Sâm Mar 28, 2009 11:45 pm

Buna fetelor :)
Cautand informatii despre bac pt a-mi ajuta un prieten am dat peste acest site. Vroiam, de fapt sa va incurajez! eu am dat bacul la filosofie, acum 4 ani :P, si sincera sa fiu eram si eu un pic speriata. dar, sa stiti ca nu e asa greu pe cat se zice, eu m-am convins pe pielea mea. banuiesc ca dk v-ati ales filosofia, va place cat de cat, deci cu atat mai putin vor exista probleme. eu am ales filosofia la bac pt ca am dat la o facultate unde se dadea examen la filosofie sau economie.
va doresc mult succes si cand o sa mai am timp o sa mai intru aici sa vad dk pot ajuta cu ceva, fie macar si o vorba buna :P
lalagl
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 11:40 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde andruzza pe Dum Mar 29, 2009 12:32 pm

andreutza_1515 scrie:Ceau

Am si eu o intrebare pentru cei care dau la filosofie: Cum credeti ca este bacul la filosofie?

Eu am citit pe net ca la filosofie este destul de greu mai ales pentru faptul ca subiectele de la bac de filosofie sunt mai grele decat subiectele de la olimpiada de filosofie.

Stiti cumva ceva carte care m-ar ajuta sa retin citatele mai importante ale filosofilor? ca eu am cautat si pentru bac nu este nimic la filosofie, decat memoratorul si manualul scolar :(





buna .. si eu dau bacu la filos .. nu mi se pare a fi chiar asa de greu .. sub se repeta fff mult .. nu trebuie decat urmarite variantele si insistat unde crede fiecare ca e nevoie .. eu am 2 manuale .. si cred ca o sa ma descurc .. succes tuturor !!!
andruzza
Elev
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 29, 2009 12:28 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde lalagl pe Lun Mar 30, 2009 3:22 pm

Hy again :P
Are cineva vreun manual de filosofie in format electronic sau stie cineva vreun site unde as putea gasi? vreau sa ajut un prieten care da bacul anul asta si nu are manual...:|
spor la invatat :)
lalagl
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 11:40 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde crisdum pe Vin Apr 03, 2009 4:01 pm

incearca pe un torrent :D
crisdum
Elev
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 02, 2009 4:45 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde Filosofie pe Mar Apr 07, 2009 10:03 pm

buna,am subiectele I,II integral rezolvate si sub III pana la 75 .
contact claudiu_fizz
Filosofie
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 07, 2009 9:56 pm

Re: Bacul la filosofie

Mesajde Mano pe Mie Apr 08, 2009 6:14 pm

VAR 1 sub I,
1. “Filosofia” este termen din limba greaca si este rezultatul îmbinarii cuvintelor phileo care înseamna “a cauta”, “a iubi” si “Sophia” ce însemna iubire. Prin urmare, sensul etimologic al conceptului de “filosofie” este iubirea de întelepciune.
2. Cine suntem? De unde venim? Care este scopul existenţei mele? Are viaţa vereun sens sau nu?
3. L. Wittgenstein spune că rolul filosofiei este să răspundă la întrebarea: ‘’ Ce se poate spune clar şi cu sens?’’ El introduce , prin raportare la limbaj, distincţia între ‘’’ ceea ce se poate spune şi ceea ce se arată’’ , făcând şi deosebire între ‘’ propoziţiile cu sens şi cele lipsite de sens’’. Filozofia este caracterizată de L. Wittgenstein ca fiind o critică a limbajului. El pune în evidenţă caracterul fictiv al proiectului filozofic de a stabili criterii universale ale certitudinii şi îndoielii. Omul nu poate determina ce este îndoielnic numai în lumina a ceea ce acceptăm în prealabil cert. A accepta ceva ca fiind cert, sau a pune la îndoială un adevăr, nu se face pe baza unor reguli generale, ci însuşind limbajul, adică un anumit mod de a utiliza cuvintele în funcţie de contexte particulare.
4. L. Blaga spune că creaţiile culturale reprezintă revelări ale misterului în care este existenţa umană. Pentru ca geniul uman să devină creator de cultură, a trebuit ca omul să sufere o schimbare radicală în ceea ce priveşte modul său de a exista. Această schimbare a felului de a fi a fiinţei umane, a constituit-o existenţa întru mister şi pentru revelare.. Astfel omul abandonează starea de echilibru şi de securitate a animalului, angajându-se într-un destin creator.
5. - Filozofia este cunoaşterea lucrurilor divine şi omeneşti. - Filozofia este pregătirea pentru moarte.
Mano
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 07, 2009 10:24 am

Re: Bacul la filosofie

Mesajde musa paradisiaca pe Vin Apr 17, 2009 8:16 am

Mano scrie:VAR 1 sub I,
1. “Filosofia” este termen din limba greaca si este rezultatul îmbinarii cuvintelor phileo care înseamna “a cauta”, “a iubi” si “Sophia” ce însemna iubire. Prin urmare, sensul etimologic al conceptului de “filosofie” este iubirea de întelepciune.
2. Cine suntem? De unde venim? Care este scopul existenţei mele? Are viaţa vereun sens sau nu?
3. L. Wittgenstein spune că rolul filosofiei este să răspundă la întrebarea: ‘’ Ce se poate spune clar şi cu sens?’’ El introduce , prin raportare la limbaj, distincţia între ‘’’ ceea ce se poate spune şi ceea ce se arată’’ , făcând şi deosebire între ‘’ propoziţiile cu sens şi cele lipsite de sens’’. Filozofia este caracterizată de L. Wittgenstein ca fiind o critică a limbajului. El pune în evidenţă caracterul fictiv al proiectului filozofic de a stabili criterii universale ale certitudinii şi îndoielii. Omul nu poate determina ce este îndoielnic numai în lumina a ceea ce acceptăm în prealabil cert. A accepta ceva ca fiind cert, sau a pune la îndoială un adevăr, nu se face pe baza unor reguli generale, ci însuşind limbajul, adică un anumit mod de a utiliza cuvintele în funcţie de contexte particulare.
4. L. Blaga spune că creaţiile culturale reprezintă revelări ale misterului în care este existenţa umană. Pentru ca geniul uman să devină creator de cultură, a trebuit ca omul să sufere o schimbare radicală în ceea ce priveşte modul său de a exista. Această schimbare a felului de a fi a fiinţei umane, a constituit-o existenţa întru mister şi pentru revelare.. Astfel omul abandonează starea de echilibru şi de securitate a animalului, angajându-se într-un destin creator.
5. - Filozofia este cunoaşterea lucrurilor divine şi omeneşti. - Filozofia este pregătirea pentru moarte.


Filosophia, termen grecesc compus din cuvintele: philos [ filos ] si sophia [ sofia ].

Philos [ filos ], termen grecesc provenit din verbul grecesc "phileo" [ fileo ], ce inseamna: I. a iubi cu prietenie; 1. a-si dovedi prietenia pentru cel iubit, a indragi; 2. a privi ca pe un prieten, a avea grija de, a ajuta; 3. a da un semn de prietenie; II. a iubi cu pasiune; 1. a se vedea cu placere, a intampina cu placere, a aproba, a agrea; 2. a cerceta, a urmari; III. a se placea unul pe altul. [ Deci, philos = iubitor, cel ce iubeste, cel ce are pasiune pentru cineva / ceva ].

Sophia [ sofia ], termen grecesc ce are mai multe intelesuri: I. abilitate manuala, a. in artele manuale sau mecanice; 2. in stiinta cantatului la lira sau flaut; II. cunoastere, stiinta [ mai ales stiinta cauzelor ]; III. intelepciune practica : a. intelepciune in general; b. intelepciune malefica, viclenie, siretlic;

Philosophia [ Filosofia ], termen creat si instituit de Academia antica greceasca. Era folosit cel putin in 3 sensuri unanim acceptate:

I. pasiune pentru stiinta, cercetare; studiul sau practica artei sau stiintei. [ Plat. Phaed. 61a; Gorg. 484c; // legat de PAIDEIA, Isocr. 276d;// legat de KTESIS EPISTEMES, Plat. Euthyd. 288d; // legat de MUSIKE, T. Locr. 104a; de unde a derivat sensul de stiinta, cultura intelectuala insasi; // legat de ISTORIA, Isocr. 284; // legat de TEKNAI, Isocr.209b; // legat de LOGOS, Plut. Dio. 13mM; 82f;

II. ( in partic. ) cultura metodica a unei arte: // legat de elocventa / elocinta, Isocr. 42e; // legat de RETORIKE, DH Thuc. 42e; // legat de LOGOI, Luc. Dem. enc. 14; // legat de DIALETIKE, Isocr. 209b; deci studiul stiintific al argumentarii;

III. cercetarea esentei lucrurilor, studiul fenomenelor naturii, cercetarea adevarului [ sensul adevarat al conceptului de filosofie, asa cum este practicat de filosofia moderna ]. // Philosophia, la Plat. Def. 411b; // uneori cu art. Plat. Gorg. 482a; Isocr. 24e,99a,148e; // de obicei fara art. Plat. Phaedr. 68c; Arstt. Pol. 8,7,2; // cu art. cand cuv. philosophia e insotit de un adj. sau un determinant: // HE THEIA PHILOSOPHIA, filosophia divina, Plat. Phaed. 239; // HE PERI TA ANTHROPINA PHILOSOPHIA, filosofia ce se ocupa cu lucrurile omenesti, Arstt. Nic, 10,9,22; // HE DOGMATIKE PHOLOSOPHIA, HE AKADEMIKE PHILOSOPHIA, filosofia dogmatica, filosophia academica, Sext. P. 1,4; // la plural, PHILOSOPHIAI, sistemele filosofice, Plat. Theaet. 172c.
musa paradisiaca
Elev de nota 10
 
Mesaje: 253
Membru din: Joi Iun 12, 2008 3:54 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Următorul

Înapoi la Filosofie

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat

cron