Ce va enerveaza cu privire la Bac

Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde criss pe Vin Feb 20, 2009 2:54 pm

Buna tuturor,

Sunt noua aici si Bac-ul asta imi "sta pe nervi" foarte tare.
Principala problema e ca raspunsurile pe care ar trebui sa le dam sunt aproape standard.
Unul dintre profesorii mei ne-a zis ca principalul paradox al sistemului e ca pretinde ca incurajaza creativitatea(cel putin la Romana) insa ne cere tuturor sa scriem cam aceleasi lucruri. :lol: pt ca dk scrii altceva nu exista bareme pt asta si deci nu se puncteaza.

De exemplu care e rostul sa invatam sute de comentarii pe dinafara? :shock:
Cine obtine vreo informatie durabila in felul asta?
Ce critic literar face asta?(dk ar fi sa o luam la nivelul cel mai inalt) :o
Unii ar spune ca trebuie sa invatam anumite principii, si apoi sa fim noi in stare sa continuam pe baza lor(dar cine face asta, cine are timpul sa faca asta in afara celor care sunt direct interesati, cei care dau la Litere de exemplu?),
si totusi care e rostul, de ce trebuie sa stim sa comentam pe dinafara literatura???? Fara macar un fragment din text???

...Sau stiati ca in Franta si in multe alte tari creativitatea, la orice examen, este notata mult mai mult decat la noi? Pe cand la noi la scris la Franceza.... Pe cand la orice examen fr. accentele nepuse conteaza fff putin, la noi ele conteaza fff mult.
Sau de ce trebuie sa invatam lucruri de care ne ...-absolut- doare in cot?! :mrgreen:

Mi-am scris si eu offf-urile aici...
Deci ce va enerveaza la Bac?
Abia astept sa vad ce credeti...
criss
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 20, 2009 2:24 pm

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde ZDS pe Vin Mai 15, 2009 1:08 pm

TOT. :o
Mai ales ca noi suntem ultimii care vom da 6 materii.
Avatar utilizator
ZDS
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 15, 2009 12:48 pm
Locaţie: Acasa

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde Irina Mitocariu pe Lun Iun 15, 2009 5:13 pm

ma enerveaza ca pana acum credeam ca dau engleza scris normal si cu O LUNA inainte de bac, aflu ca de fapt noi dam bac-ul din intensiv! 2 ani am facut subiectele de la normal si abia acum aflu din ce dau de fapt...asta e bataie de joc!!
Irina Mitocariu
Elev
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 12, 2009 10:58 am

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde ancasioana pe Joi Iun 18, 2009 1:37 pm

:evil: ma enerveaza ca dam din 6 materii ,ca toata lumea ne sperie cu chestia "anu' asta nu se mai copiaza" sau "o sa fie foarte greu " ..........si daca e greu macar sa nu ma mai sperie nimeni cu chestia asta. :? :D
ancasioana
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 16, 2009 5:28 pm

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde mario6bross pe Lun Iul 06, 2009 1:53 pm

Credeti ca e normal ca judetul Mehedinti sa aiba 17 medii de 10 la 3461 de absolventi, iar in Bucuresti, la 23208 elevi, doar unul sa reuseasca aceasta performanta? Au judete precum Mehedinti sau Gorj (15 medii de zece) niste licee producatoare de inalta performanta scolara sau doar niste licee (si presedinti de comisii) "producatoare"? Am vazut si lista elevilor olimpici iar judetul Mehedinti nu are nici un copil cu performante nationale. DE UNDE 17 MEDII DE 10??? Vorba lui Istodor: MURITI !!!
mario6bross
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 06, 2009 1:45 pm

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde Andrei69 pe Lun Iul 06, 2009 2:37 pm

Cel mai mult ma enervat k la Colegiul din TG.Ocna nu a picat nimeni si ultima medie a fost 7.8 vreo 10-15 cu media 8 si cv si apoi peste media 9 kiar peste 9.50 vreo 50 de elevi si credeti-ma in afara de 5-6 restu is tufa dar experti la copiat, elevi care debia au trecut clasa au luat NOTA 9 LA ROMANA SCRIS ...dar na protocol + chete ...s-a copiat de sa rupt ...pe cand in Bacau nu am putut misca deloc ! am media 8.60 si muncita ...si alti au 9.50 si habar nu au limba engleza si franceza !!! si au 10 la aceste materii si media generala 9.40 9 60 ...e normal sa ma oftic ca acesti elevi i-mi ocupa locul la facultate !!!
Stiu mai multe din surse sigure dar .....traim in Romania ;(
Andrei69
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 06, 2009 2:28 pm

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde Irina Mitocariu pe Joi Iul 09, 2009 9:27 am

la noi nu se puncteaza creativitea...nu am copiat la romana si am luat un 7,05...am depus contestatie si am luat 8,00....( desi sunt sigura ca meritam mai mult, dar daca mi-ar fi dat mai mult de un punct, ar fi existat controale si asta este..o mana spala pe alta) altii care nici macar nu stiu ce au copiat au luat 9 si...asa ca...nu mai invatati!!! Copiati!!! Mereu vor exista protocoale si alte chestii...Mi-e scarba de sistemul din Romania...
Irina Mitocariu
Elev
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 12, 2009 10:58 am

Re: Ce va enerveaza cu privire la Bac

Mesajde andreigl pe Joi Iul 09, 2009 9:33 am

Irina Mitocariu scrie:la noi nu se puncteaza creativitea...nu am copiat la romana si am luat un 7,05...am depus contestatie si am luat 8,00....( desi sunt sigura ca meritam mai mult, dar daca mi-ar fi dat mai mult de un punct, ar fi existat controale si asta este..o mana spala pe alta) altii care nici macar nu stiu ce au copiat au luat 9 si...asa ca...nu mai invatati!!! Copiati!!! Mereu vor exista protocoale si alte chestii...Mi-e scarba de sistemul din Romania...



eu la romana am laut 7,65 si nu am mai depus contestatie, mia fost teama ca o sa imi mai scada, intradevar bacul nu reprezinta o adevarata evaloare, sa copiat destul de mult, sau dat si bani mai multe, insa asta este, depindeacum la ce facultate dai, cat conteaza media de la bac
andreigl
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 28, 2009 12:33 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la BACALAUREAT 2009

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat