Biletul 91

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 91

Mesajde admin pe Mie Apr 30, 2008 4:53 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 91
Aud tot mai des o formulă care mă contrariază: „a citi cărţi”. „Ce faceţi în timpul
liber?” „Citesc cărţi.” „Mai citeşte şi tu cărţi, că nu strică!” „Am auzit că X citeşte
cărţi.” Până mai ieri, cititul îşi subînţelegea complementul direct. Puteai, desigur, să
citeşti şi gazete sau scrisori sau inscripţii, dar, în genere, a spune despre cineva că
„citeşte“, că e „un tip citit”, că e „un mare cititor” implica, necesarmente, obiectul
numit „carte”. Citim cărţi, ce altceva? Există, e drept, formula celebră a lui Miron
Costin despre „cetitul cărţilor”. Dar ea se referea la o ocupaţie încă minoritară, care
trebuia definită precis. În plus, cronicarul folosea pluralul avînd în minte, inevitabil,
Cartea, pe care multiplicitatea „cărţilor” nu face decît să o reflecteze edificator. („Cu
cetitul cărţilor cunoaştem pe ziditorul nostru, Dumnezeu...”).
Reapariţia, într-un context cu totul nou, a expresiei cronicăreşti sugerează
reintrarea lecturii în condiţia minoratului. „A citi” nu mai e, astăzi, o ocupaţie atât de
răspândită încât să fie enunţată ca atare, fără detalii. De citit, mai citim câte ceva.
Dar cărţi nu prea mai citim. Pe de altă parte, cărţile continuă să apară, să se
înmulţească epidemic, să alimenteze galopant librăriile şi bibliotecile. Se scrie imens.
De aceea, a vorbi numai de „declinul lecturii” e a neglija un straniu fenomen
complementar: „inflaţia textului”.
În ziua de azi, pierdem contactul cu universul cărţii, nu doar pentru că nu mai
avem timp, nu doar pentru că preferăm computerul şi televizorul, ci şi pentru că
suntem înconjuraţi de prea multe cărţi. Abandonăm, uneori, mai degrabă din cauza
saţietăţii, decât din cauza subţierii apetitului. Dacă nu mai citim nu este pentru că nu
avem ce, nu pentru că bibliotecile s-au golit, nu pentru că avem alte tentaţii, ci,
dimpotrivă, pentru că bibliotecile stau să pocnească, pentru că oferta e inhibitorie. [...]
Apar, trimestrial, mii de pagini noi: reorganizări ale informaţiei, reformulări,
descoperiri de detaliu sau de anvergură. Efectul e descurajant: dacă eşti cât de cât
realist, ştii, de la bun început, că n-ai să poţi acoperi niciodată materia care se
revarsă, asfixiant, asupra ta. Scrupulul investigaţiei exhaustive e condamnat la
utopie şi ridicol. Rişti să mori în preliminarii sau să cazi într-un soi de diletantism
eroic. Cantitatea te demobilizează. [...] Mulţimea cărţilor provoacă, necesarmente,
criza criteriilor. E din ce în ce mai greu să alegi, să te orientezi, să desparţi apele:
devii fie un consumator lacom şi decerebrat, fie umbra, inactuală, a propriilor
idiosincrazii. [...] (Andrei Pleşu, Cititul cărţilor, în Dilema veche)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 91

Mesajde alexandra19 pe Lun Iun 09, 2008 11:23 am

Cerinte:
1. Precizeaza perspectiva din care autorul analizeaza formula "a citi carti".
2. Prezinta doua elemente de structura si de compozitie ale textului citat( particularitati ale organizarii textuale, conventii specifice, tehnici si structuri argumentative, conectori, dispunerea ideilor si a paragrafelor)
3. Exprima-ti o opinie argumentata despre afirmatia autorului cu privire la selectarea lecturii : Multimea cartilor provoaca, necesarmente, criza criteriilor. E din ce in ce mai greu sa alegi , sa te orientezi, sa desparti apele [...].
alexandra19
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iun 09, 2008 11:13 am

Re: Biletul 91

Mesajde kishu pe Lun Iun 09, 2008 2:52 pm

alexandra19...pot sa te intreb de unde ai cerintele?sau sunt doar subiecte posibile in viziunea profesoarei tale sau ceva de acest fel..
kishu
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 09, 2008 2:44 pm

Re: Biletul 91

Mesajde alexandra19 pe Mar Iun 10, 2008 4:21 pm

nu sunt cerintze facute de profa mea ci asha au fost date de minister....astea au fost cerintzele la bacul sustinut mai devreme pentru olimpici....
alexandra19
Elev
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iun 09, 2008 11:13 am

Re: Biletul 91

Mesajde Marius S. pe Mie Iun 11, 2008 10:34 am

alexandra19 scrie:Cerinte:
1. Precizeaza perspectiva din care autorul analizeaza formula "a citi carti".
2. Prezinta doua elemente de structura si de compozitie ale textului citat( particularitati ale organizarii textuale, conventii specifice, tehnici si structuri argumentative, conectori, dispunerea ideilor si a paragrafelor)
3. Exprima-ti o opinie argumentata despre afirmatia autorului cu privire la selectarea lecturii : Multimea cartilor provoaca, necesarmente, criza criteriilor. E din ce in ce mai greu sa alegi , sa te orientezi, sa desparti apele [...].


alexandra, nu ai putea sa pui cerintele la fiecare subiect pe care le ai?
merci mult
Avatar utilizator
Marius S.
Elev
 
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 8:05 am

de Robot pe

[i:2v2o4zjn][color=#80BFFF:2v2o4zjn],,Lupta întăreşte pe cel slab şi primejdia măreşte pe cel tare”[/color:2v2o4zjn][/i:2v2o4zjn]
Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat