Biletul 86

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 86

Mesajde admin pe Mie Apr 30, 2008 4:50 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 86
Poezia celor mai mulţi scriitori din generaţia mea [n.n. generaţia ΄80] pierde la
lectura cu „ochii”. Ea este produsul cenaclurilor, al unei anumite strategii orale, care o
marchează în cele mai intime resorturi ale ei. Este un tip de poezie care ţine cont
enorm de public şi mai ales de cea mai ignorată trăsătură a poeziei în modernism: o
voce, de vocea celui care a creat poezia. Nimeni nu ar putea scoate mai mult dintr-o
poezie de-a mea decât scot eu, într-o lectură publică (fireşte, folosesc un „eu” generic).
Un volum de versuri al unui poet din generaţia mea îşi atinge scopul când îşi
determină cititorul să recite cu voce tare. Elementul vizual nu lipseşte, desigur, dar el
încearcă să se armonizeze cu vocea, să o ajute să se înalţe.
„Voluptuos joc cu icoane şi cu glasuri tremurate” – Eminescu definea poezia ca o
sinteză de vizual şi auditiv. Dacă vrea să redevină o plăcere şi o generatoare de
plăcere, să redobândească un mesaj omenesc, să aibă din nou acces la acea căldură
a vocii şi a pielii în lipsa căreia poezia rămâne un joc cu mărgele de sticlă (lucru care
mie, cel puţin, mi se pare de neacceptat), poezia va trebui să iasă din modernism.
Postmodernismul nu este, deci, pentru mine, un concept, ci o necesitate reală.
Va trebui să abandonăm maşina de scris.
(Mircea Cărtărescu, Cuvinte împotriva maşinii de scris, în Caiete critice)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Google Adsense [Bot], Stevendrem