Biletul 84

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 84

Mesajde admin pe Mie Apr 30, 2008 4:48 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 84
În ceea ce priveşte relaţia autor-narator-personaj, esenţială în orice naraţiune,
putem spune că în naraţiunea memorialistică autorul încheie un pact autobiografic şi
un pact istoric; el îşi scrie viaţa după cum o trăieşte şi, din această pricină, viziunea
scriitorului poate schimba sensul faptelor trăite. [...] Apoi, sinceritatea, adevărul sunt
noţiuni care trăiesc independent de naraţiune şi de puterea ei de a da imaginea
verosimilă a unei vieţi în istorie.
Al doilea element (naratorul) are, aparent, mai puţine libertăţi decât naratorul din
proza de ficţiune. El operează cu date controlabile şi povesteşte o viaţă trăită, nu
imaginată. Îşi ia, cu toate acestea, libertatea de a povesti istoria din punctul său de
vedere şi face portretele pe care le crede de cuviinţă. [...] Cititorul, îndepărtat în timp
de faptele narate, primeşte şi judecă totul în funcţie de ceea ce am putea numi
imaginaţia adevărului în istorie.
Mai interesant în memorialistică este personajul ei, cel despre care se vorbeşte. O
caracteristică a lui ar ţine de faptul că el nu vine singur, cum s-a zis, în naraţiune:
vine mereu însoţit de evenimente, de întâmplări din afara existenţei lui, vine, pe scurt,
însoţit de istorie. De modul în care prezintă faptele istoriei depinde credibilitatea lui ca
martor şi credibilitatea lui ca personaj într-o naraţiune care vrea să pună istoria într-o
poveste şi, cum am zis, să transforme o viaţă într-un destin. Citind multe cărţi de
memorii, am ajuns la convingerea că memoriile nu sunt niciodată modeste. Ele propun
implicit sau explicit o morală de viaţă şi un model de existenţă. Nu trebuie crezuţi cei
care ne spun că nu vor să fie decât „notarii umili ai istoriei”. Când se apucă să scrie,
ambiţiile, ispitele îi copleşesc.
(Eugen Simion, Pactul cu istoria)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]