Biletul 38

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 38

Mesajde admin pe Mar Apr 29, 2008 1:42 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 38
Ce a însemnat şi ce a reprezentat revista „Convorbiri literare” în cultura natională
în perioada ei junimistă – din martie 1867 până în decembrie 1894 când Iacob
Negruzzi consemnează: „După doi ani de împreună lucrare, am dobândit
încredinţarea că acei tineri vor şti să ducă cu succes oprea începută de generaţia
precedentă şi vin astăzi să trec asupra lor sarcina purtată de mine cu atâta dragoste
timp de 28 ani”! (nr. 1, an XXIX din 1 ian. 1895 al „Convorbirilor literare”)?
După anii de început ai presei culturale ieşene, cu editarea revistei „Dacia
literară”, suspendată la puţin timp de la apariţie din cauza neîntelegerilor lui Mihai
Kokălniceanu cu mai marii vremii, apariţia revistei „Convorbiri literare” a însemnat, în
parte, şi continuarea programului „Daciei literare”. Grupul din jurul „Junimii”, dar şi
abilităţile administrative ale lui Iacob Negruzzi, înconjurat de Vasile Pogor, Titu
Maiorescu şi ceilalţi junimişti, a făcut ca revista să crească de la număr la număr şi
să adune în paginile ei valorile literelor de atunci, devenite cu timpul valori ale
spiritualităţii româneşti.
Timp de 28 de ani revista a apărut sub administraţia primului grup junimist,
tutelat de Iacob Negruzzi, ca apoi revista să se impună cu amprenta generaţiilor
următoare, care au respectat moştenirea astfel primită. Fără aparitia revistei
„Convorbiri literare”, unde s-a dat direcţia literaturii române moderne, unde Titu
Maiorescu şi-a expus principiile sale critice, poate că am fi avut sincope
asemănătoare celor de care s-a lovit revista „Dacia literară”. Promovarea adevăratei
culturi în paginile acestei revista a însemnat un pas sigur pentru mai târziu în
dezvoltarea şi impunerea literaturii române nu numai în spaţiul limbii române, ci să
se stabilească, ca un adevărat reper al unei literaturi valoroase. Faptul că Eminescu
şi Creangă şi-au publicat mare parte a operelor lor în paginile acestei reviste dă girul
ei de valoare şi perenitate.
(O sută patruzeci de ani de „Convorbiri literare”, anchetă realizată de Cassian Maria Spiridon, răspuns dat de
Gellu Dorian, în Convorbiri literare)

.......................................................................................................................................
A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 38

Mesajde alin8930 pe Joi Iun 19, 2008 11:41 am

Răspunsuri:

1. În ancheta realizată de Cassian Maria Spiridon, contribuţia revistei „Convorbiri literare” în cultura naţională în perioada ei junimistă, autoarea poate fi surprinsă într-o ipostază obiectivă şi analitică, specifică unei viziuni retrospectiv-istorice.
2. Tipul de text prezentat este informativ prin suplimentarea unor date, idei, principii ce vizează fenomenul junimist, de către autoare. Ancheta devine sinonimă cu ideea de documentare precisă şi obiectivă, capabilă să creeze noi repere pentru o epocă istorică şi culturală ce a generat şi modernizarea literaturii noastre.
3. Consideraţia autoarei: Promovarea adevăratei culturi în paginile acestei reviste a însemnat un pas sigur pentru mai târziu în dezvoltarea şi impunerea literaturii române…stabileşte meritele pe care astăzi le-am putea celebra referindu-ne la activitatea societăţii Junimea şi a revistei Convorbiri literare. Implicit, meritul lui Titu Maiorescu a fost covârşitor căci, aşa cum se afirmă în textul citat, promovarea adevăratei culturi în paginile acestei reviste a însemnat un pas sigur pentru mai târziu în dezvoltarea şi impunerea literaturii române nu numai în spaţiul limbii române, ci să se stabilească, ca un adevărat reper al unei literaturi valoroase. Eu cred că etapa acesta a condus către progres cultural şi literar, că adevăratele spirite ale momentului s-au cizelat prin aplicarea consecventă a unor idei, principii, teorii marcate de originalitatea maioresciană/junimistă. De aceea, astăzi, mulţi dintre exponenţii acestei grupări sunt consideraţi clasici, adică spirite clasate din punct de vedere valoric.
alin8930
Elev
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 18, 2008 5:59 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat