Biletul 26

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 26

Mesajde admin pe Mar Apr 29, 2008 1:33 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 26
Ghergani, ghenarie 1881
Iubite amice,
Îţi aduci aminte de întâia noastră întâlnire, sunt acum vreo 45 de ani, la Paris, cam pe la anul 1835? Cinci sau şase români munteni din Valahia, cum se zicea peatunci, locuiam în rue St. Hyacinthe cu Niculae Cantacuzino Paşcanu şi cu Iancu Filipescu Vulpache. Voi, alţi atâţia români moldoveni, între cari şi fostul domn Alecu Cuza locuieţi cu un profesor anume Furnarache în rue Nôtre-Dame des Champs.
Într-o duminecă, micele noastre cârduri se întâlniră pe Quai Voltaire, şi noi şi voi mergeam tot spre Champs Elysées. Mentorii noştri se opriră un minut la vorbă. Nu ştiu cum, nici în ce fel, dar ne-am pomenit deodată amestecaţi şi braţ la braţ un muntean c-un moldovean; vorbeam fiecare limbagiul provinciei noastre şi ne înţelegeam, parc-am fi vorbit aceeaşi limbă. Ce revelaţiune! Dintr-acel moment nu am mai fost nici munteni, nici moldoveni. Eram toţi români! [..]
Câte lucruri s-au petrecut de atunci pe lume şi mai ales într-acest colţişor de pământ, care poartă astăzi numele de România, pe care pe atunci nimeni nu-l
cunoştea în străinătate nici de nume măcar! Puteam să strigăm cât ne-ar fi luat gura că suntem români, strănepoţi de-ai lui Traian, că nimeni nu ne credea, nu ne asculta, nu ne înţelegea; surda le ziceam că noi eram valahi şi că voi eraţi moldoveni; ni se răspundea: „Va să zică sunteţi muscali? Sunteţi turci?” şi prin urmare hotărau că ram greci, de vreme ce eram schismatici şi ne închinam la răsărit.
(Ion Ghica, Scrisori către Vasile Alecsandri)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT

Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat

cron