Biletul 22 Stilul colocvial REZOLVAT

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 22 Stilul colocvial REZOLVAT

Mesajde admin pe Mar Apr 29, 2008 1:28 pm

.......................................................................................................................................
Biletul nr. 22
Iubite amice, Grei, dar plăcuţi ani am petrecut noi împreună; mult am luptat noi, tinerii de pe atunci, cu prejudeţele şi cu obiceiurile cele rele, mult am apropiat noi clasele între dânsele; multe idei greşite de ale bătrânilor şi de ale boierilor am spulberat şi multe idei moderne am împlântat în spirite; multă rugină am curăţit de pe mulţi. Am făcut-o, respectând credinţele fiecăruia, cinstind perii cei albi, lăudând şi admirând fapta bună, ori de unde venea, şi venerând pe acei cari iubeau ţara şi dreptatea.
Lucram şi luptam nu împins de setea de posturi bine plătite sau de dorinţa de ranguri pe scara arhontologiei, dar numai de dorinţa de a dezvolta în spirite şi în inimi sentimentul binelui, al frumosului şi iubirea de ţară. În bani eram plătiţi cum da Dumnezeu; eu, pentru două lecţii pe zi, adică 24 de ceasuri, de catedră pe săptămână, primeam 300 de lei vechi, 8 galbeni, ceva ca un franc pe lecţiune; dar eram bine răsplătit prin satisfacţiunea ce simţeam văzând pe toată ziua cum se lărgea cercul ideilor celor bune. Lucram fiecare cu cuvântul şi cu condeiul, după puterile mijloacelor noastre, la dezvoltarea naţionalităţii române. Şi ştii că lucru nu era lesne într-un timp pe când chiar cea mai mică aluziune era pedepsită cu închisoare şi cu exil.[...]
Eram susţinuţi în societate, în propaganda ce făceam în favorul ideilor liberale de Elena Negri, sora lui Costache Negri, de amica sa, frumoasa şi graţioasa Emilia Reymon, de fiicele doamnei Măria Rosnovanu, Catinca şi Zoe Sturdza. Ideile egalitare şi democratice începuse[ră] a se introduce chiar în saloanele elegante şi aristocratice ale plăcutei şi spirituoasei contese Elena Sturdza.
Cu câtă părere de rău am părăsit Iaşul şi m-arn despărţit de voi, bunii mei amici; o datorie de familie sacră şi dureroasă mă chema la Bucureşti: tatăl meu căzuse greu bolnav.
(Ion Ghica, Scrisori către Vasile Alecsandri)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 22 Stilul colocvial REZOLVAT

Mesajde valivali30 pe Joi Iun 12, 2008 9:45 pm

1. Autor, titlu
In subsolul textului aflam numele autorului care a scris acest text, si anume Ion Ghica, si titlul lucrarii de unde este extras fragmentul" Scrisori catre Vasile Alecsandri"
Titlul "iubite amice" sugereaza ca textul apartine stilului colocvial.Titlul sugereaza ca textul este o scrisoare amicala, impus de relatia dintre expeditor si destinatar. Tema este relatia de prietenie dintre Vasile Alecsandri) si Ion Ghica. Relatia de prietenie reiese din formula introductiva si din tonalitatea scrisorii.
2. Tip de discurs
Discursul este nonfictional-identificat conform predominantei cuvintelor cu sens denotativ(propriu) si in conformitate cu sfera relatiei de prieteniecu sfera de referinta a cuvintelor. Textul este denotativ. In text sunt folositi termeni cu sens denotativ: tineri, obiceiuri, idei, batrani, boieri, albi etc.
Textul are o incarcatura afectiva. facand referire la ani din trecut pe care cei doi prietenii ii petrecusera impreuna.
3. Sfera de utilizare
Discursul este relevant pt. stilul colocvial (epistolar) fapt indicat de forma textului: formula de adresare Iubite amice, specific scrisorii amicalesi se utilizeaza in sfera relatiilor de zi cu zi, a relatiei de prietenie in acest caz
4. Elementele situatiei de comunicare (Emitator, receptor, mesaj)
4. Emitator- Receptor
In stilul colocvial, specializarea emitatorului este facultativa: din continutul scrisorii rezulta ca emitatorul (Ghica) este specializat in domeniul literaturii. două lecţii pe zi, adică 24 de ceasuri, de catedră pe săptămână,primeam 300 de lei vechi, 8 galbeni, ceva ca un franc pe lecţiune; dar eram bine răsplătit prin satisfacţiunea ce simţeam văzând pe toată ziua cum se lărgea cercul ideilor celor bune. Receptorul este numit draga amice , fara ca despre specializarea lui sa se faca vreo precizare. Se poate presupune insa ca si el este specializat, data fiind tema scrisorii.
In cadrul acestui stil relatia E-R este de prietenie.
* Conform efectului mesajului
Mesajul vizeaza identificarea, in masura in care cei care citesc mesajul cunosc persoanele respective.
* Conform funciei mesajului
Functia mesajului este de informare, concentrata pe legatura de prietenie dintre cei doi, I.G-V.A
* Conform incarcaturii emotionale
Mesajul este emotional, intrucat face refeerire la niste evenimente din trecut care provoaca sensibilitatea cititorului
5. Caracteristicile stilului
Clarotatea- descrierea clara, coerenta a intamplarilor relatate, prin folosirea cuvintelor cu sens denotativ.
Precizia- intamplarior relatatem acestea sunt descrise pe larg, oferind cititorului o multime de detalii.

PS: aceasta rez e facuta d mine, nu stiu dak e buna, dati-va si voi cu parerea

@admin: textul cu culoare este adaugat de mine, revin cu un edit in continuare.
In principiu este bine, nu am analizat chiar tot,
rog pe cei care si-au cumparat cartea cu rezolvari sa vina cu completari
valivali30
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 12, 2008 9:29 pm

Re: Biletul 22 Stilul colocvial REZOLVAT

Mesajde admin pe Vin Iun 13, 2008 10:33 pm

textul cu culoare este adaugat de mine, revin cu un edit in continuare...
In principiu este bine, nu am analizat chiar tot,
rog pe cei care si-au cumparat cartea cu rezolvari sa vina cu completari
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 22 Stilul colocvial REZOLVAT

Mesajde georgyanna01 pe Lun Iun 23, 2008 8:52 am

defapt e stilul epistolar familiar ;)
georgyanna01
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 23, 2008 8:49 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]