Biletul 9

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 9

Mesajde admin pe Dum Apr 27, 2008 9:24 am

Biletul nr. 9
Puternicul Dumnezeu, cinstite, iubite cetitoriule, să-ţi dăruiască, după aceste cumplite vremi anilor noştri, cânduva şi mai slobode veacuri, întru care, pe lângă alte trebi, să aibi vreme şi cu cetitul cărţilor a face iscusită zăbavă, că nu ieste alta şi mai frumoasă, şi mai de folos în toată viiaţa omului zăbavă decâtu cetitul cărţilor.
Cu cetitul cărţilor cunoaştem pe ziditoriul nostru, Dumnezeu, cu cetitul laudă îi facem pentru toate ale lui cătră noi bunătăţi, cu cetitul pentru greşalele noastre
milostiv îl aflăm. Din Scriptură înţelegem minunate şi vecinice fapte puterii lui, facem fericită viiaţa, agonisim nemuritoriu nume. Sângur Mântuitoriul nostru, Domnul şi Dumnezeu Hristos, ne învaţă, zicându: adecă: „Cercaţi Scripturile”. Scriptura departe lucruri de ochii noştri ne învaţă cu, acele trecute vremi să pricepem cele viitoare.
Citeşte cu sănătate această a noastră cu dragoste osteneală. De toate fericii şi daruri de la Dumnezeu voitoriu, Miron Costin, care am fost
logofăt mare în Moldova.
(Miron Costin, Opere alese. Letopiseţul Ţării Moldovei. De neamul moldovenilor)
.......................................................................................................................................


A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre
soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 9

Mesajde mihaella pe Lun Iun 09, 2008 12:42 pm

poate cineva sa ofere un model de rezolvare pt stilul beletristic :?:
mihaella
Elev
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 06, 2008 6:06 pm

Re: Biletul 9

Mesajde admin pe Vin Iun 13, 2008 7:07 pm

mihaella scrie:poate cineva sa ofere un model de rezolvare pt stilul beletristic :?:


- model de rezolvare pt stilul beletristic http://www.ebacalaureat.ro/c/4/67/746/0/Stilurile-functionale-Stilul-artistic-beletristic
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]