Biletul 13

-proba orala- cele 100 bilete - rezolvari - solutii

Biletul 13

Mesajde admin pe Dum Apr 27, 2008 9:29 am

Biletul nr. 13
Iluminismul este ieşirea omului din starea de minorat de care el însuşi s-a făcut vinovat. Minoratul înseamnă neputinţa de a se servi de propriul său intelect fără a fi condus de altcineva. Acest minorat provine din vina noastră, dacă motivul său nu este o deficienţă a intelectului, ci lipsa de hotărâre şi curaj în a face uz de el fără conducerea altuia. Sapere aude! Să ai curaj în folosirea propriului tău intelect! este
deci deviza iluminismului...
Căci iluminismul nu necesită altceva decât libertatea, şi anume cea mai puţin dăunătoare din tot ce poate fi numit libertate: folosirea în mod public, în toate
privinţele, a raţiunii. Acum însă aud din toate părţile „Nu discutaţi!”. Ofiţerul spune : „Nu discutaţi, ci exersaţi !”, Consilierul de finanţe : „Nu discutaţi, ci plătiţi!”, Clericul : „Nu discutaţi, ci credeţi!”. Doar un singur stăpân în lume spune: „Discutaţi cât puteţi şi despre orice, dar fiţi ascultători!”. În aceste cazuri este vorba de o îngrădire a libertăţii.
Dar ce fel de îngrădire poate împiedica iluminismul? Şi care, dimpotrivă, îl poate face să înainteze? Eu răspund: folosirea publică a raţiunii trebuie să fie întotdeauna liberă; numai astfel se poate realiza luminarea oamenilor; folosirea privată a raţiunii poate fi însă îngrădită, fără să împiedice astfel prea mult progresul ilumismului.”
(Romul Munteanu, Iluminismul, II)
.......................................................................................................................................

A. Cerinţe privind emiţătorul (cine emite mesajul, din ce perspectivă/ ipostază, cu ce intenţie, în ce context etc.);
B. Cerinţe privind structura/ compoziţia/ mesajul textului (identificarea ideilor, disocierea faptelor de opinii, a elementelor obiective de cele subiective, a argumentelor de contraargumente, identificarea unor structuri şi tehnici argumentative/ informative/ descriptive/ narative etc.);
C. Cerinţe privind construirea unei interpretări/ exprimarea unei opinii argumentate (despre un aspect/ o idee/ un argument/ o afirmaţie/ o atitudine
evidente în textul dat, cu privire la o perspectivă actuală asupra ideii exprimate, despre opţiunea, pe baza experienţei personale, pentru una sau alta dintre soluţiile propuse/ care se conturează etc.).
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Biletul 13

Mesajde Seephra pe Joi Iun 05, 2008 11:30 pm

Nobody, nimic? :-s Am nevoie de varianta asta rezolvata dar inca nu stiu tot ce trebuie stiut pt. a o rezolva. So.. i`ll need some help. Who`s available ? :roll:
Seephra
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 05, 2008 11:27 pm

Re: Biletul 13

Mesajde m4ri0 pe Joi Iun 18, 2009 6:54 pm

A. Fragmentul apartine lucrarii "Iluminismul II" de Romul Munteanu. Acesta scrie din perspectiva subiectiva astfel: isi exprima opinia referitoare la notiunea de Iluminism, rolul acestuia si informatia pe care o are asupra lumii. De asemenea utilizeaza o exprimare personala, folosirea verbelor la pers. I "aud" , " eu raspund" si eprimarea directa a unor pareri

B. Textul are un caracter argumentativ, astfel autorul isi exprima parerea despre Iluminism, aducand totodata argumente care sa demonstreze veriditatea celor afirmate ( " caci, numai astfel , este deci " ) si prezenta unei concluzii.
Stilul este unul informativ deoarece exprimarea este clara, precisa ; utilizarea unor cuvinte cu sens denotatic ; nu sunt utilizate figuri de stil.
Este structurat in 2 paragrafe , iar ca si conectori : daca, ci , si , sa, caci , decat, insa, doar... etc.
C. Sunt de acord cu afirmatia autorului , aceea ca "folosirea publica a ratiunii trebuie sa fie intotdeauna libera" deoarece cred ca doar astfel omul poate sa se deschida fata de cei din jur, sa deschida mai multe aspecte ale vietii, sa gandeasca liber, sa aiba independenta in gandire.

:)
m4ri0
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 18, 2009 6:45 pm

Re: Biletul 13

Mesajde m4ri0 pe Joi Iun 18, 2009 8:11 pm

dar totusi, cerintele biletului nr 13 nu sunt astea ;)
am rezolvat dupa cerintele de anul trecut ...
m4ri0
Elev
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Iun 18, 2009 6:45 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Romana

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Google Adsense [Bot], Stevendrem

cron