Varianta 85

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 85

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:42 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 085
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la fragmentul de mai jos:

..........................................
Nouăzeci şi nouă de elemente,
Vă dau jumătate din fruntea mea,
Potriviţi-vă în aşa fel,
Atâta fier, atâta aur, atâta mercur –
Şi daţi-mi fericirea.

Nouăzeci şi nouă de elemente,
Aţi greşit calculele,
A ieşit înţelepciunea,
Daţi-mi fericirea.

Nouăzeci şi nouă de elemente,
Ce să fac eu cu dezamăgirea asta
În formă de stea, de femeie, de tinereţe,
Şi de alte idealuri – Daţi-mi fericirea.

Nouăzeci şi nouă de elemente,
Trecute toate în tabloul fiinţei mele,
Iată, mai arunc sub cazanul vostru o zi,
Şi încă un an. Şi încă o vârstă...

(Marin Sorescu, Alchimie)

1 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin verbul a da. 2 puncte
2 Explică rolul virgulelor din versul „Atâta fier, atâta aur, atâta mercur –”. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ cu fiecare dintre cele două forme de plural ale substantivului element. 2 puncte
4 Motivează rolul invocaţiei în structurarea discursului poetic. 4 puncte
5 Precizează două mărci lexico-gramaticale prin care se evidenţiază prezenţa eului liric în textul dat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia opoziţiei înţelepciune – fericire, din strofa a doua. 4 puncte
7 Analizează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre mesajul poeziei şi mijloacele artistice. 4 puncte
8 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul dat. 4 puncte
9 Motivează, prin evidenţierea a două caracteristici prezente în text, încadrarea poeziei în lirismul subiectiv. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 85

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:35 pm

1. a da ocol, a da cu bâta-n baltă, a da vrabia din mâna pe cioara de pe gard, a da de veste.

2. Virgula desparte în text elementele componente ale enumeraţiei.

3. Plutoniul, radiul şi poloniul sunt elemente chimice radioactive.
Nu am putut găsi la magazin calorifere cu şapte elemenţi.

4. Invocaţia este folosită în discursul liric pentru a accentua sentimentul de frustrare al eului liric cauzat de lipsa fericirii. Acest procedeu artistic permite exprimarea mai directă a sentimentului de dezolare şi creşte intensitatea mesajului transmis.

5. Mărcile gramaticale ale prezenţei eului liric în textul dat sunt formele verbale la persoana I („Ce sa fac eu...”; „...mai arunc sub cazanul vostru...” ;„Vă dau jumătate...”) şi adresarea directă prin folosirea formelor verbale şi pronominale la persoana a II-a („Aţi greşit calculele,”; „vă dau jumătate...”). Altă marcă gramaticală existentă în textul dat este prezenţa formei pronominale a persoanei I („eu”, „mea”, „daţi-mi”, „mele”).

6. Opoziţia din strofa a doua dintre ideea de înţelepciune şi cea de fericire reliefează asemănarea dintre cele două noţiuni în concepţia umană dar ele au valori şi înţelesuri diferite. Fericirea este un scop în timp ce înţelepciunea este un mijloc de a atinge scopul.

7. Marin Sorescu în ultima strofă a poeziei „Alchimie” foloseşte metafora şi un registru de cuvinte tipic alchimiei pentru a arăta risipa ce se realizează în căutarea pietrei filosofale, fericirea. Cele nouăzeci şi nouă de elemente, număr fatidic, sunt insuficiente, deoarece nu sunt o sută, un număr rotund, întreg. Ele sunt trecute în tabloul fiinţei sale ordonat, asemenea elementelor chimice din tabelul periodic al elementelor. Risipa se realizează prin consumarea timpului dat fiecăruia să-l trăiască în întreţinerea reacţiei chimice care ne promite drept produs final fericirea. Dar din păcate reacţia continuă la nesfârşit fară un rezultat.

8. Titlul poeziei este un simbol ce ne arată unghiul din care trebuie să citim poezia pentru a înţelege semnificaţia urmărită de autor. El transformă toată frământarea omului de a obţine fericirea într-o pseudo-ştiinţă cum este alchimia ce are un ţel final imposibil, piatra filosofală, şi care foloseşte calcule şi formule imprecise bazate pe intuiţii eronate. Deci titlul simbolizează căutarea orbească a fericirii.

9. Poezia se încadrează în lirismul de tip subiectiv prin mărcile lexico-gramaticale ale eului liric prezentate la punctul 5 şi prin adresarea directă prin invocaţie retorică care accentuează subiectivismul poeziei.
(Cezar Laurenţiu Blănaru, 12 G, coord. prof. dr. Nicolae Scurtu)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]