Varianta 82

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 82

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:28 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 082
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Doctore, simt ceva mortal
Aici în regiunea fiinţei mele.
Mă dor toate organele
Ziua mă doare soarele,
Iar noaptea luna şi stelele.

Mi s-a pus un junghi în norul de pe cer
Pe care până atunci nici nu-l observasem
Şi mă trezesc în fiecare dimineaţă
Cu o senzaţie de iarnă.

Degeaba am luat tot felul de medicamente,
Am urât şi am iubit, am învăţat să citesc
Şi chiar am citit nişte cărţi,
Am vorbit cu oameni şi m-am gândit,
Am fost bun şi-am fost frumos...

Toate acestea n-au avut niciun efect, doctore.
Şi-am cheltuit pe ele o groază de ani.
Cred că m-am îmbolnăvit de moarte
Într-o zi Când m-am născut.

(Marin Sorescu, Boala)

1 Precizează câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor senzaţie şi degeaba. 2 puncte
2 Explică rolul cratimei în structura „nu-l observasem”. 2 puncte
3 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul noapte. 2 puncte
4 Transcrie două cuvinte/ structuri lexicale care evidenţiază caracterul subiectiv al discursului liric. 4 puncte
5 Explică semnificaţia unei enumeraţii identificate în text. 4 puncte
6 Stabileşte o relaţie între versurile „Degeaba am luat tot felul de medicamente,/ Am urât şi am iubit, am învăţat să citesc/ Şi chiar am citit nişte cărţi” şi titlul poeziei. 4 puncte
7 Ilustrează una dintre caracteristicile limbajului poetic (de exemplu: expresivitate, ambiguitate, sugestie, reflexivitate), identificată în textul dat. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, la alegere, una dintre primele trei strofe ale textului dat. 4 puncte
9 Exprimă-ţi o opinia argumentată despre simptomele „bolii” descrise, având în vedere semnificaţia ultimei strofe. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 82

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 11:45 am

Varianta 82
1. Sinonime: senzaţie - impresie; degeaba - fără rost, inutil.
2. Cratima redă pronunţarea „legată" a două părţi de vorbire diferite (adverbul de negaţie nu şi pronumele personal cu formă neaccentuată //) şi elidarea vocalei 7.
3. Expresii care conţin cuvântul noapte: „cu noaptea-n cap", „în puterea nopţii".
4. Exemplu: „simt ceva", „regiunea fiinţei mele", „nu observasem", „mi-am cheltuit".
5. în strofa a treia sunt enumerate verbe care ilustrează acţiunile eului liric determinate de dorinţa de a se vindeca. Toate acestea au rămas fără rezultat fapt ce semnifică imposibilitatea evitării morţii.
6. Titlul poeziei este alcătuit din substantivul boală care semnifică un proces patologic ce afectează echilibrul organismului. Acesta boală este, de fapt, moartea spre care eul liric se îndreaptă din momentul naşterii. Versurile citate sugerează strădania de-a găsi un leac acestei boli. „Medicamentele", dragostea şi ura, educaţia („am învăţat să citesc/ Şi chiar am citit câteva cărţi") sunt fără niciun rost în faţa morţii, nu au niciun efect în vindecarea „bolii".
7. Sugestia, ca trăsătură a limbajului poetic, se realizează în acest text al lui Marin Sorescu la nivelul dimensiunii simbolice a poeziei.
8. Cea de-a treia strofă a poeziei are un caracter conclusiv, prin prezenţa în primul vers a adverbului degeaba. Se întăreşte zădărnicia efortului uman în tentativa de a descifra realitatea, demersul cognitiv este limitat, accesul spre realitatea ultimă e refuzat. Ideea trudei în van întru cunoaştere este acentuată şi de dubletele antonimice am urât/ am iubit.
9. Boala „descrisă" este destinul uman supus vremelniciei, moartea ca punct final al unui destin, moartea inserată înseşi vieţii. Călătoria omului este înspre moarte, primul pas al drumului fiind însăşi ivirea în viaţă.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot], Ronaldhica