Varianta 77

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 77

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:14 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 077
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Acolo unde-n Argeş se varsă Râul Doamnei
Şi murmură pe ape copilăria mea,
Ca Negru Vodă, care descălecând venea,
Mi-am ctitorit viaţa pe dealurile toamnei.
……………………………………………..
Acolo-n pacea nopţii, pe dealuri de podgorii,
Am mers tăcut alături de carele de boi,
Când neaua lunii ninge pe sălcii de zăvoi,
Când şopoteşte valea de cântecele morii.

Las altora tot globul terestru ca o minge,
Eu am rămas în paza pridvorului străbun,
Ca să culeg cu ochii livezile de prun
Când alb Negoiu, toamna, de ceruri se atinge.

Şi tot visând la vremea când înfloriră teii,
Pe când îmbracăţara al iernii alb suman,
Să desluşesc cum piere trecutul, an cu an,
Pe drumuri depărtate sunându-şi clopoţeii.

Să stau, pe când afară se stinge orice şoaptă,
Privind cenuşa caldă din vatra mea, de-acum –
Şi să aud deodată cu-nfiorare cum
Trosneşte amintirea ca o castană coaptă.

(Ion Pillat, Ctìtorii)

1 Transcrie, din text, doi termeni din câmpul semantic al timpului. 2 puncte
2 Precizează rolul liniei de pauză din ultima strofă a poeziei. 2 puncte
3 Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul viaţă. 2 puncte
4 Precizează valoarea stilistică a verbelor la conjunctiv din ultimele două strofe. 4 puncte
5 Transcrie, din text, două versuri/ fragmente de vers conţinând câte o imagine vizuală, respectiv, una auditivă care fac referire la cadrul natural. 4 puncte
6 Menţionează două teme/ motive literare prezente în poezie. 4 puncte
7 Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în versul „Acolo-n pacea nopţii pe drumuri de podgorii”. 4 puncte
8 Comentează, în 6 - 10 rânduri, strofa a treia, având în vedere relaţia dintre ideea poetică exprimatăşi mijloacele artistice. 4 puncte
9 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 77

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:41 pm

1) vreme, trecutul, an

2) Linia de pauză marchează, la nivel semantic, o “tăcere” a eului liric, atât pentru intensificarea emoţiei, cât şi pentru separarea celor două momente ale trăirii sale, diferenţierea între prezent şi amintire.

3) a da viată, a lua viaţa, a-şi da viaţa
4) Verbele la modul conjunctiv din ultimele două strofe exprimă dorinţa eului liric de a se cufunda în amintirea trecutului, în faţa focului din vatra, înconjurat de tăcere. Dintre verbele la modul precizat, enumerăm: să desluşesc, să stau, să aud.

5) imagine auditivă: Când şopteşte valea de cântecele morii ; imagine vizuală: Acolo-n pacea nopţii, pe dealuri de podgorii.

6) tema: timpul, viaţa; motive: râul, dealul, amintirea, străbunii

7) Pacea nopţii este o metaforă a armoniei acestui spaţiu rural, al ritmurilor naturale şi al belşugului.

8) Strofa a treia a poeziei se referă la dorinţa omului de a se retrage la ţară, de a reface comuniunea cu pământul, cu bogăţiile pe care le oferă, cu liniştea mult dorită. Pridvorul este un simbol al dăinuirii pe pământul românesc, al stabilităţii împotriva trecerii timpului. Eul liric doreşte să se bucure de roadele pomilor, de fructele oferite de livezile de pruni, când toamna se apropie, iar Negoiu străpunge cerul cu a sa înălţime. Dintre figurile de stil din această strofă, amintim: epitete (pridvorul străbun, alb Negoiu), comparaţii (globul terestru ca o minge).

9) Titlul poeziei, Ctitorii, este alcătuit dintr-un substantiv simplu, articulat, la plural, ce se referă la cei ce clădesc lucruri durabile sau care dau sens cuiva ori unui lucru. Relaţia dintre titlu şi poezie constă în modul în care elementele naturii din cadrul copilăriei (râurile, podgoriile, livezile) şi-au lăsat amprenta asupra poetului, au modelat amintirea ce-l va însoţi toată viaţa. Acestea pot fi considerate ctitorii primilor paşi ai eului-copil, care este în continuare fermecat de tot ceea ce ţine de trecut, întorcându-se şi acum cu drag la pridvorul bătrân sau la vechea vatră, unde cenuşa stingea toate şoaptele.

(Irina Albăstroiu, 12 F; coord. prof.dr. Dumitriţa Stoica)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot], Google [Bot]