Varianta 56

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 56

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 5:14 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 056
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

În orice zi, la orice pas,
murim puţin, murim mai mult.
Cu cât părem mai viu tumult,
cu-atât apunem ceas de ceas.

Ne credem stânci, ne vrem granit,
nu ştim ce viermi profunzi ne rod.
În viaţa ca un rumen rod
stă miezul morţii, viermuit…

Ca nişte fluvii clocotim,
înspumegaţi, triumfători –
nu bănuim că sub vâltori
nu-nfrângem viaţa, ci murim.
……………………………………..
Dar noi, în inimi dac-am strâns
izbânda unei zile vii,
zâmbim c-am mai învins o zi,
în loc să izbucnim în plâns.

(Radu Gyr, Victorii negre)

1. Menţionează câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor tumult şi am strâns. 2 puncte
2. Precizează rolul cratimei în versul „Dar noi, în inimi dac-am strâns”. 2 puncte
3. Transcrie, din text, o locuţiune adverbială care exprimă ideea trecerii timpului. 2 puncte
4. Menţionează două teme/ motive literare, prezente în poezie. 4 puncte
5. Precizează valoarea expresivă a persoanei I plural, în textul dat. 4 puncte
6. Explică semnificaţia unei figuri de stil identificate în strofa a doua. 4 puncte 7 Motivează scrierea cu literă mică la începutul unora dintre versurile poeziei. 4 puncte
7. Comentează, în 6 - 10 rânduri, ultima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice. 4 puncte
8. Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
9. Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 56

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:15 pm

1. tumult = zbucium; am strâns = am cuprins, am adunat

2. Cratima marcheaza elidarea vocalei ă pentru menţinerea măsurii şi a ritmului din versul respectiv, prin evitarea hiatului.

3. „în orice zi”, „cu atât”

4. Tema trecerii timpului, motivul morţii, motivul sensului existenţei, motivul învingerii fiinţei de către timp (al condiţiei umane finite)

5. Utilizarea pers. I plural sugerează ca tema poeziei este una universal valabilă: „ne credem stânci, ne vrem granit”. Toate afirmaţiile din text sunt observaţii ale naturii umane în raport cu viaţa şi cu moartea, pentru o mai bună identificare a cititorului cu autorul.

6. „Ne credem stânci” : Metafora stâncii reprezintă aparenta putere şi imortalitate, calităţi dorite de om şi pe care uneori consideră ca le are, ascunzând în interior „viermi profunzi”: frică, slăbiciune, fragilitate.

7. Pe parcursul întregii poezii observăm tehnica ingambamentului, ideea poetică nefiind enunţată într-un singur vers; versurile care încep cu literă mică sugerează continuitatea ideii.

8. Ultima strofă, concluzia discursului liric, este deschisă de o disjuncţie pentru a accentua, în acelaşi timp, ideile din strofele precedente, puse în relaţie cu această ultimă idee. Este prezentă o nota de optimism, caracteristică oamenilor care au trăit momentul şi l-au preţuit, căci aceştia vor putea zâmbi la urmă („în loc să izbucnim în plâns”). Ca mijloace artistice, poetul utilizează inversiunea („în inimi dac-am strâns”), pentru a păstra rima şi ritmul, şi epitetul metaforic „zile vii” (amintind parcă de îndemnul „Carpe Diem”). Antiteza zâmbim – izbucnim în plâns este susţinută, la nivel sintactic, de perechea propoziţie principală – circumstanţială opoziţională, care pun în evidenţă diferenţa de atitudine a omului, mulţumit cu meschina „izbândă” asupra zilei ce a trecut, în loc să fie neliniştit de faptul că în ziua aceea ... a mai murit puţin.

9. Titlul unui text literar reprezintă o cheie de interpretare a conţinutului textual, definind pentru cititor un anumit orizont de aşteptare. Titlul poeziei, Victorii negre, se referă la victoriile mici, ce ne dau impresia puterii, dar care se află, de fapt, sub negura incertitudinii şi a înfrângerii de către forţe mai mari decât noi. Acest aspect este reliefat şi de metafora miezului „viermuit”, căci aparenţa este întotdeauna alta decât esenţa şi victoriile trecătoare sunt, până la urma, înghiţite de moarte, oamenii fiind întotdeauna învinşi, prin condiţia lor efemeră.
(Mădălina Constantiniu, 12I, coord. prof. dr. Anca Roman)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: AustinNaky, Bing [Bot], Google [Bot]