Varianta 46

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 46

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 12:14 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 046
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Din valurile vremii, iubita mea, răsai
Cu braţele de marmur, cu părul lung, bălai –
Şi faţa străvezie ca faţa albei ceri
Slăbită e de umbra duioaselor dureri!
Cu zâmbetul tău dulce tu mângâi ochii mei,
Femeie între stele şi stea între femei,
Şi întorcându-ţi faţa spre umărul tău stâng,
În ochii fericirii mă uit pierdut şi plâng.

Cum oare din noianul de neguri să te rump,
Să te ridic la pieptu-mi, iubite înger scump,
Şi faţa mea în lacrimi pe faţa ta s-o plec,
Cu sărutări aprinse suflarea să ţi-o-nec
Şi mâna friguroasă s-o încălzesc la sân,
Aproape, mai aproape, pe inima-mi s-o ţin.

Dar vai, un chip aievea nu eşti, astfel de treci
Şi umbra ta se pierde în negurile reci,
De mă găsesc iar singur cu braţele în jos
În trista amintire a visului frumos…
Zadarnic după umbra ta dulce le întind:
Din valurile vremii nu pot să te cuprind.
(Mihai Eminescu, Din valurile vremii…)

1 Menţionează câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor umbra şi zadarnic. 2 puncte
2 Evidenţiazărolul virgulei în versul „Să te ridic pe pieptu-mi, iubite înger scump”. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele lacrimă şi a încălzi să aibă sens conotativ. 2 puncte
4 Menţioneazădouă teme/ motive literare romantice, existente în poezie. 4 puncte
5 Motiveazăstructurarea textului sub forma unui monolog adresat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia unei figuri de stil din a doua strofă. 4 puncte
7 Motivează încadrarea poeziei în lirica romantică, prin evidenţierea a două trăsături prezente în text. 4 puncte
8 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
9 Comentează, în 6 – 10 rânduri, prima strofă, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 46

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:22 pm

1. umbra = amintirea; zadarnic = inutil;
2. Virgula este semnul grafic care în versul „Să te ridic pe pieptu-mi, iubite înger scump” desparte o apoziţie dezvoltată de restul enunţului.
3. Gestul lui m-a impresionat până la lacrimi.
Ai încălzit un şarpe la sân.
4. tema iubirii/ motivul visului
5. Structura de monolog adresat a textului este conferită de sintagme precum „iubita mea”, „iubite înger scump”, dar şi de utilizarea verbului la persoana a II-a singular, modul imperativ „răsai”.
6. În metafora „iubite înger scump”, dubla determinare epitetică „iubite” şi „scump”, evidenţiază sentimentele puternice ale îndrăgostitului. Epitetul în vocativ „iubite” transfigurează iubirea, afectivitatea, iar epitetul „scump” sugerează imaginea perfectă a femeii în ochii îndrăgostitului.
7. Poezia eminesciană „Din valurile vremii…” se încadrează în estetica romantismului prin tema şi motivele pe care le dezvoltă: iubirea pierdută, ireversibilitatea timpului, stelele, umbra, visul. De asemenea, predilecţia pentru mărturisirea directă, sinceră a propriilor sentimente, stilul confesiv poate fi un alt argument în susţinerea acestei idei.
8. Metafora „Din valurile vremii…”, din care se constituie titlul, apare şi la începutul primului şi ultimului vers, conferind textului simetrie. Titlul invocă trecerea ireversibila a timpului, felul în care amintirile vin în prezent din „valurile vremii”, aduc sentimente puternice, iar apoi încep să scadă în intensitate. Punctele de suspensie reprezintă nostalgia, melancolia eului liric, dar şi efortul său repetat de a-şi aminti peste timp imaginea iubitei, care nu mai are contururi clare odată cu trecerea timpului.
9. Prima strofa evoca nostalgia eului liric faţă de timpul trecut, pentru imposibilitatea de a trai în prezent o iubire ideală. Iubita este descrisă cu ajutorul epitetelor („braţele de marmur”, „părul lung, bălai”, „faţa străvezie”, „zâmbetul tău dulce”), a comparaţiilor „străvezie ca faţa albei ceri”, toate aceste figuri de stil conturând un portret al femeii cu trăsături specifice liricii eminesciene. Portretul este desăvârşit prin metafora „Femeie între stele şi stea între femei”, evidenţiind frumuseţea, perfecţiunea iubitei. În ultimele versuri apare sentimentul de tristeţe profundă, cauzat de neîmplinirea iubirii „În ochii fericirii mă uit pierdut şi plâng”.
(Claudia Tonea , 11 G; prof. coord. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google [Bot]