Varianta 42

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 42

Mesajde admin pe Dum Apr 20, 2008 12:03 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 042
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Astăzi, punând mâna la ochi,
m-am gândit că eşti frumoasă, că te iubesc,
că aş vrea să fii întotdeauna a mea…
Şi gândul mi se părea cuminte şi firesc.

Am plecat apoi cu tine prin viaţă –
desigur, totul e roz şi plin ca în literatură
sau ca într-un refren de tangou…
În clipa asta ţi-am simţit buzele pe gură…

Cu toate că eşti frumoasă,
deşi faptul că te iubesc îmi apare evident,
cu toate că în definitiv n-ai făcut decât să mă săruţi,
nu ştiu de ce te urăsc în acest moment…
(Geo Dumitrescu, Banală)

1 Precizează câte un sinonim pentru sensul din text al cuvintelor firesc şi urăsc. 2 puncte
2 Explică utilizarea punctelor de suspensie în versul „că aş vrea să fii întotdeauna a mea...”. 2 puncte
3 Alcătuieşte câte un enunţ în care cuvintele mână şi ochi să aibă sens conotativ. 2 puncte
4 Transcrie două structuri care conţin imagini ale femeii iubite. 4 puncte
5 Menţionează două teme/ motive literare, prezente în textul dat. 4 puncte
6 Explică semnificaţia a două figuri de stil identificate în prima strofă. 4 puncte
7 Comentează, în 6 - 10 rânduri, strofa a doua, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
8 Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul poeziei date. 4 puncte
9 Motivează, prin evidenţierea a două trăsături, faptul că textul aparţine lirismului subiectiv. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 42

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 1:24 pm

1) firesc = natural ; urăsc = detest
2) Prezenţa punctelor de suspensie în versul „că aş vrea să fi întotdeauna a mea…” se justifică prin nevoia de a accentua intensitatea sentimentelor eului liric faţă de iubită.
3) Am strâns mână de la mână şi am cumpărat ceva frumos.
Şi-a imaginat povestea mea cu ochii minţii.
4) „m-am gândit că eşti frumoasă”; „cu toate că eşti frumoasă”
5) teme / motive literare : iubirea, sărutul
6) Enumeraţia „că eşti frumoasă, că te iubesc, că aş vrea să fii întotdeauna a mea…” are rolul de a scoate în evidenţă sentimentele pe care eul liric le are faţă de femeia iubită. Doar gândul la frumuseţea iubitei, trezeşte în el dorinţa de a o avea toată viaţa alături. Puritatea acestei năzuinţe este subliniată de epitetul dublu „gând cuminte şi firesc”. Sentimentele lui îi apar drept o consecinţă firească a reprezentării iubitei.
7) În a doua strofă, poetul concentrează întreaga lor „poveste” de îndrăgostiţi, în câteva imagini vizuale ce redau intensitatea dragostei trăite. Comparaţia „totul e roz şi plin ca în literatură” sugerează ineditul sentimentelor resimţite de îndrăgostiţi, care nu pare a fi real. Prin cea de-a doua comparaţie „totul e …ca într-un refren de tangou” poetul face trimitere la pasiunea ce caracterizează povestea lor de iubire în a căror braţe se lasă purtaţi fără nicio reţinere.
Ultimul vers al strofei reprezintă apogeul pasiunii celor doi, împlinirea fizică a dragostei pe care amândoi o simt unul faţă de celălalt printr-un sărut. Cele trei puncte de suspensie „în clipa asta ţi-am simţit buzele pe gură…” au rolul de a accentua emoţiile trăite de eul liric şi implicarea afectivă a acestuia. În acea clipă tot ceea ce-i înconjoară pare că dispare.
8) Titlul poeziei, format doar din adjectivul „banal”, pare iniţial în opoziţie cu ideile poetice ale textului. Astfel se poate observa cum la început dragostea este acaparatoare, intensă fiind prezentă în orice gând „m-am gândit că eşti frumoasă, că te iubesc, că aş vrea să fi întotdeauna a mea..”. Însă, după ce punctul culminant al pasiunii ce îi cuprinsese pe îndrăgostiţi se consumă: „În clipa asta ţi-am simţit buzele pe gură...”, iubirea începe treptat să îşi piardă din culoare şi din farmec, iar cei doi iubiţi să nu rămână cu nimic altceva decât cu o amintire care acum li se pare „Banală”.
Dacă raportăm titlul la contradicţia cuprinsă în ultima strofă („deşi faptul că te iubesc îmi apare evident”/„nu ştiu de ce te urăsc în acest moment”) apare o nouă explicaţie. Sentiment inefabil, iubirea poate conduce de multe ori la stări contradictorii, un motiv pentru a considera toata aceasta poveste de iubire ca fiind una banală.
9) Poezia citată este una de dragoste, având în vedere tema acesteia (iubirea), dar şi faptul că întregul monolog liric este adresat iubitei („aş vrea să fii întotdeauna a mea”, „ m-am gândit că eşti frumoasă”, „În clipa asta ţi-am simţit buzele pe gură”).
(Diana Ionescu, 12 L; coord. prof. Luminiţa Paraipan)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]