Varianta 87

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 87

Mesajde admin pe Lun Apr 21, 2008 9:53 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 087
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Spuneai că niciodată n-o să piară
Acel minut – şi totuşi a pierit,
Aşa încât mi-am zis că o să moară
Şi dragostea – dar, vezi, ea n-a murit.

Şi chiar dac-ar mai trece înc-o seară
Şi multe alte-apoi, în şir sporit,
Iubirea, ea, nicicând n-o să dispară.
Va dăinui-ntre noi, la nesfârşit.

De-aceea pune-ţi mâinile pe poale
Şi-aşteaptă-mă sub geamurile tale.
Eu voi veni cu tainice cununi

Şi amândoi, căutând desăvârşirea,
Vom învăţa-mpreună că iubirea-i
Cea mai puternică din slăbiciuni...

(Radu Stanca, Sonet)

1 Transcrie, din ultima strofă, două cuvinte aflate în raport de sinonimie contextuală. 2 puncte
2 Explică utilizarea virgulei în versul „Iubirea, ea, nicicând n-o să dispară.” 2 puncte
3 Scrie un enunţ în care să foloseşti corect structurile: nici când/ nicicând. 2 puncte
4 Menţionează semnificaţia relaţiei care se stabileşte între pronumele din text. 4 puncte
5 Transcrie două versuri care subliniază eternitatea sentimentului iubirii. 4 puncte
6 Prezintă două argumente personale, în favoarea afirmaţiei conturate în ultima strofă. 4 puncte
7 Comentează, în 6 - 10 rânduri, al doilea catren, prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poeticăşi mijloacele artistice. 4 puncte
8 Ilustrează o caracteristică a limbajului poetic (de exemplu: expresivitate, ambiguitate, sugestie), prezentă în text. 4 puncte
9 Justifică apartenenţa poeziei la formula lirismului subiectiv, prin evidenţierea a două argumente vizând imaginarul poetic. 4 puncte
Avatar utilizator
admin
Administrator
 
Mesaje: 840
Membru din: Dum Apr 20, 2008 7:33 am

Re: Varianta 87

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 12:34 pm

1. “n-o să piară”- “n-o să moară”
2. Cele doua virgule din versul “Iubirea, ea, nicicând n-o să dispară” are rolul de a izola o apoziţie (“ea”), focalizând accentul asupra iubirii.
3. Iubirea lui nu va muri nicicând.
Nici când mi-a arătat dovada, nu l-am crezut.
4. Pronumele de persoana I singular “-mă”, “eu” marchează prezenţa lirismului subiectiv, implicarea afectivă a eului liric. Adresarea directă a eului liric este subliniată prin pronumele de persoana a II a singular ”-ţi”, dar şi prin adjectivul pronominal de persoana a II a singular „tale”. Legatura afectivă dintre eul liric şi iubită e redată simbolic prin folosirea pronumelui de persoana I plural ”noi”, acest lucru evidenţiând totodată unitatea cuplului. Iubirea devine elementul de conexiune între cei 2 : „Iubirea, ea ,nicicând n-o să dispară”.
5. “Iubirea, ea , nicicând n-o să dispară.”
“Şi dragostea - dar , vezi, ea n-a murit.”
6.Iubirea este un sentiment ce creează o anumită vulnerabilitate. Ea este o slăbiciune, căci raţiunea nu mai are putere în faţa sentimentului intens. Persona încercată de acest afect, devine astfel subiectivă şi reuşeşte să treacă peste toate defectele celui/celei asupra căruia/careia îsi răsfrânge iubirea.
7. Cel de-al doilea catren nuanţează eternizarea sentimentului de iubire,. Verbul la condiţional-optativ “ar mai trece“ şi cel la viitor “n-o să dispară “exprimă dorinţa eului liric de a conserva acest sentiment, de a-l proiecta într-un plan ireal şi, totodată posibilitatea împlinirii unui scenariu ideatic. Apoziţia “ea”, subliniază importanţa iubirii pentru eul liric. Confesiunea lirică evidenţiată prin mărcile eului liric (pronumele personal de persoana I plural – “noi”), reliefează lirismul subiectiv. Apar sintagme care marchează permanenţa iubirii:”înc-o seară “,”n-o să dispară“, “va dăinui “, “la nesfărşit”. Folosirea cratimei, pentru elidarea unor vocale (“dac-ar”, “înc-o “, “dăinui-ntre”) ajută la păstrarea măsurii de 10-11 silabe. Rima este încrucişată.
8. Expresivitatea este realizată prin repetiţia anaforică (“şi chiar.../şi multe...”) şi prin inversiunile cu rol prozodic, de accentuare a sentimentului de iubire (“ea, nicicând n-o să dispară “, “tainice cununi”).
9. Lirismul subiectiv se caracterizează prin prezenţa monologului liric adresat şi prin intermediul mărcilor eului liric (pronumle de persoana I singular şi plural): “eu”, “noi”.

(Cornelia Badea, 12 G; coord. prof. dr. Nicolae Scurtu)
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Google Adsense [Bot]