Varianta 3

Rezolvari si solutii pentru partea I

Varianta 3

Mesajde kemell pe Sâm Apr 19, 2008 10:33 pm

SUBIECTUL I (30 de puncte) − Varianta 003
Scrie, pe foaia de examen, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:

Nenorocita privighetoare
Cânta-n pădure a ei durere,
Natura-ntreagă da ascultare,
Tot împrejuru-i era tăcere. [...]
Un măgar mare ce-o ascultase,
Şi ca un aspru judecător
Capul pleoştise, sau râdicase
Câte-o ureche,-n semn de favor,
Ieşi-nainte să-i dea povaţă,
Şi c-o neroadă încredinţare:
„Am fost, îi zise, aci de faţă,
Dar zău nu-mi place a ta cântare”. [...]
Atunci începe cu bucurie
Un cântec jalnic şi necioplit,
Încât de aspra lui armonie
Toată pădurea s-a îngrozit.
Privighetoarea, fără sfială,
Zise: „Povaţa e în zadar;
Căci d-aş urma-o, nu e-ndoială
Că eu în locu-ţi n-aş fi măgar”.
(Grigore Alexandrescu, Privighetoarea şi măgarul)

1. Scrie două expresii/ locuţiuni care conţin cuvântul ureche. 2 puncte
2. Evidenţiază rolul virgulelor din versul „Am fost, îi zise, aci de faţă”. 2 puncte
3. Scrie forma acceptată de DOOM2 a cuvintelor râdicase şi favor. 2 puncte
4. Precizează valoarea expresivă a adjectivului nenorocită, din primul vers. 4 puncte
5. Transcrie, din text, două sintagme/ scurte fragmente care conţin imagini artistice diferite. 4 puncte
6. Explică semnificaţia a două figuri de stil diferite, identificate în strofa a doua. 4 puncte
7. Prezintă semnificaţia titlului, în relaţie cu textul dat. 4 puncte
8. Comentează, în 6 - 10 rânduri, strofa finală (morala fabulei). 4 puncte
9. Argumentează apartenenţa poeziei la genul epic, prin prezentarea a două trăsături existente în text. 4 puncte
Avatar utilizator
kemell
Administrator
 
Mesaje: 165
Membru din: Sâm Apr 19, 2008 3:52 pm

Re: Varianta 3

Mesajde Andreea pe Lun Mai 05, 2008 2:50 pm

1. A fi numai ochi şi urechi, a-şi deschide urechile, a ajunge la urechea cuiva, a-i trece cuiva pe la ureche, a avea ureche, a fi într-o ureche.
2. Virgulele delimitează o propoziţie incidenţă, se aduc informaţii suplimentare, arată intervenţia naratorului în text.
3. „Cânta" - „tăcere", „ascultare".
4. Prin intermediul epitetului „nenorocita" se subliniază starea sufletească a personajului, care îl reprezintă alegoric pe poet. Aceasta îşi exteriorizează trăirile intense, dă frâu liber frământărilor interioare prin intermediul imaginilor auditive.
5. Imagini auditive - „Cănta-n pădure", „Un cântec jalnic"; imagini vizuale - „Capul pleoştise", ,Jeşi-nainte".
6. Epitetul „măgar mare" surprinde, în sens denotativ, diferenţa de dimensiune dintre cele două personaje, argument ce întăreşte orgoliul măgarului; în sens conotativ, se conturează caracterul acestuia; comparaţia „ca un aspru judecător" surprinde comportamentul personajului, lipsa de profunzimea judecăţii personajului, dar şi orgoliul nemăsurat, infatuarea acestuia, care se erijează în atotcunoscător.
7. Titlul este semnificativ, în relaţie cu textul dat, surprinzând personajele din fabulă. Denumirea acestora este subliniată prin articularea substantivelor, conferindu-le caracter de unicitate. Alegoria ascunde ipostaza poetului, în spatele privighetorii şi pe neiniţiatul infatuat, în personajul întruchipat de măgar
8. Ultima strofa are rol conclusiv şi moralizator, fiind reliefată semnificaţia alegoriei. Forma corectă care ar fi trebuit să fie întrebuinţată în final era „aş fi măgar". Figurile de stil şi imaginile artistice, sunt mai puţin reliefate, accentul plasându-se asupra exprimării directe a opiniei privighetorii, care răspunde răspicat.
9. Lucrarea poate fi încadrată în genul epic, deoarece în text apar personaje care se observă din titlu; personificarea are scop satiric. Exprimarea sentimentelor se realizează în mod indirect, prin intermediul personajelor şi al acţiunii. Vocea naratorului intervine în mod direct în text, naraţiunea se desfăşoară la persoana a IlI-a.
Avatar utilizator
Andreea
Elev de nota 10
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Apr 21, 2008 2:34 pm

Re: Varianta 3

Mesajde kaleid pe Joi Noi 13, 2008 1:29 am

Mai, ori sunt EU intr-o ureche, ori la 3 este vorba de "ridicase / favoare"... :?
kaleid
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 05, 2008 2:29 am

Mesajde ana90 pe Joi Noi 13, 2008 6:38 pm

mda asa e ai dreptate
ana90
Elev
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 13, 2008 6:36 pm

Re: Varianta 3

Mesajde temptation pe Vin Feb 06, 2009 10:16 am

la punctul trei e mare abureala...si vad k in general la varianta asta e bataie de joc
temptation
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 06, 2009 10:12 am

Re: Varianta 3

Mesajde temptation pe Vin Feb 06, 2009 10:25 am

1. A fi numai ochi şi urechi, a-şi deschide urechile, a ajunge la urechea cuiva, a-i trece cuiva pe la ureche, a avea ureche, a fi într-o ureche.
2. Virgulele delimitează o propoziţie incidenţă, se aduc informaţii suplimentare, arată intervenţia naratorului în text.
3. "ridicase" si "favoare"
4. Prin intermediul epitetului „nenorocita" se subliniază starea sufletească a personajului, care îl reprezintă alegoric pe poet. Aceasta îşi exteriorizează trăirile intense, dă frâu liber frământărilor interioare prin intermediul imaginilor auditive.
5. Imagini auditive - „Cănta-n pădure", „Un cântec jalnic"; imagini vizuale - „Capul pleoştise", ,Jeşi-nainte".
6. Epitetul „măgar mare" surprinde, în sens denotativ, diferenţa de dimensiune dintre cele două personaje, argument ce întăreşte orgoliul măgarului; în sens conotativ, se conturează caracterul acestuia; comparaţia „ca un aspru judecător" surprinde comportamentul personajului, lipsa de profunzimea judecăţii personajului, dar şi orgoliul nemăsurat, infatuarea acestuia, care se erijează în atotcunoscător.
7. Titlul este semnificativ, în relaţie cu textul dat, surprinzând personajele din fabulă. Denumirea acestora este subliniată prin articularea substantivelor, conferindu-le caracter de unicitate. Alegoria ascunde ipostaza poetului, în spatele privighetorii şi pe neiniţiatul infatuat, în personajul întruchipat de măgar
8. Ultima strofa are rol conclusiv şi moralizator, fiind reliefată semnificaţia alegoriei. Forma corectă care ar fi trebuit să fie întrebuinţată în final era „aş fi măgar". Figurile de stil şi imaginile artistice, sunt mai puţin reliefate, accentul plasându-se asupra exprimării directe a opiniei privighetorii, care răspunde răspicat.
9. Lucrarea poate fi încadrată în genul epic, deoarece în text apar personaje care se observă din titlu; personificarea are scop satiric. Exprimarea sentimentelor se realizează în mod indirect, prin intermediul personajelor şi al acţiunii. Vocea naratorului intervine în mod direct în text, naraţiunea se desfăşoară la persoana a IlI-a.
temptation
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 06, 2009 10:12 am

Re: Varianta 3

Mesajde temptation pe Vin Feb 06, 2009 10:28 am

cine a spus k la cerinta 4 cumantul "nenorocita" este epitet...cred k nu stie cum sta treaba cu gramatica...dak spune clar k e adjectiv...nu are cum sa fie epitet doar dintr-un singur cuvant... :idea:
temptation
Elev
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 06, 2009 10:12 am

Re: Varianta 3

Mesajde ioanaVLG pe Lun Noi 02, 2009 5:46 pm

Frate deci varianta asta e praf sub 3 nuj ce legatura are cu rezolvarea facuta...aveti grija ce copiati
ioanaVLG
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 02, 2009 5:43 pm

Re: Varianta 3

Mesajde vlad.simona pe Lun Noi 02, 2009 9:26 pm

"nenorocita privighetoare" este epitet pt ca"nenorocita "sugereaza starea de suparare,de tristete a privighetorii.deci este epitet.
vlad.simona
Elev
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 02, 2009 9:22 pm

de Robot pe

Robot
 
Mesaje: 1
Membru din: 2008
Locaţie: IT


Înapoi la Limba si literatura romana - numai variante rezolvate - Subiectul I

Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Bing [Bot]